Zlín chce lákat turisty na baťovskou architekturu

Zdroj
Gabriela Sluštíková
Vložil
ČTK
20.05.2009 21:35
Zlín

Zlín - Zlínský magistrát i Zlínský kraj chtějí na baťovskou architekturu přilákat více turistů do města. Poznat názory a nápady na jeho další rozvoj je podle primátorčina náměstka Miroslava Šenkýře i důležitým impulzem pro další modernizaci místa. Hejtmanův náměstek Libor Lukáš dnes na tiskové konferenci řekl, že Zlín a jeho urbanismus by se mohl stát v Evropě značkou. Pomoci k tomu má i mezinárodní sympozium Utopie moderny: Zlín, které dnes začalo ve Zlíně.
    Podle údajů Českého statistického úřadu návštěvnost Zlínského kraje v letošním prvním čtvrtletí klesla. V hotelích, penzionech a dalších zařízeních se ubytovalo celkem 90.631 hostů, tedy o 8,6 procenta méně než tomu bylo ve stejném období loni. Turistů ve Zlínském kraji přitom ubylo už ve čtvrtém čtvrtletí 2008, kdy se už na návštěvnosti projevily první dopady světové hospodářské krize.
    "Nevíme, jak si Zlín vede v  návštěvnosti, protože na zjišťování těchto údajů nemáme kapacity. Je tu ale řada potenciálů, z kterých lze výrazně těžit. A to například architektura či unikátní vodní cesta Baťův kanál," řekl dnes ČTK Šenkýř.
    Právě významná místa Zlína a Otrokovic má představit čtyřdenní mezinárodní sympozium. Přes 280 historiků, architektů, sociologů, profesorů, umělců a režisérů zavede v rámci komentovaných prohlídek do budov bývalé obuvnické továrny, Baťova mrakodrapu - sídla bývalého vedení firmy Baťa, Obuvnického muzea, stálé expozice v původním baťovském domku, objektů zlínských filmových ateliérů, vily Tomáše Bati, Klubu absolventů Baťovy školy práce i do Otrokovic, respektive části Baťov. Uskuteční se i řada odborných přednášek. Všechny akce jsou pro veřejnost zdarma, pouze na komentované vycházky je nutné se přihlásit.
    Mezinárodní sympozium je doprovodnou akcí rozsáhlé výstavy Fenomén Baťa - Zlínská architektura 1910 až 1960, která se do konce května koná v pražském Veletržním paláci. Společný projekt Národní galerie v Praze a Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně nabízí kresby a plány společenských a obchodních domů i proměny Zlína v 50. letech a počátky panelové výstavby. Řada exponátů je veřejnosti představena poprvé.
0 komentářů
přidat komentář

Související články