Zemřel Milan Pitlach

Zdroj
FA ČVUT
Vložil
Tisková zpráva
09.09.2021 08:45
Milan Pitlach

Fakulta architektury Českého vysokého učení technického v Praze oznamuje, že v úterý 31. 8. 2021 zemřel v Dusseldorfu po dlouhé nemocí architekt a fotograf Ing. arch. Milan Pitlach narozen 1943 v Kroměříži.
Absolvoval studium architektury na ČVUT v roce 1966 a poté získal první zkušenosti v tehdejším Projektovém Ústavu VHMP, Ateliéru Delta.
Jeho tvůrčí zájem už od doby studia vždy osciloval mezi architektonickou tvorbou a fotografií.
Na začátku sedmdesátých let poprvé zaujal své současníky výstavou: výraznou poetickou reportáží z prvních hudebních festivalu v Anglii. Současně zaznamenal řadu absurdních momentů doby české normalizace. Rozhodl se v průběhu 80. let emigrovat do Západní Evropy a tím dostala jak jeho architektonická, tak i fotografická tvorba zcela novou dimenzi.
Stal se skutečným světoobčanem.
Pracoval v ateliéru německého architekta Oswalda Matthiase Ungerse, který měl výrazný vliv na jeho další chápání architektonické práce.
Na začátku milénia přenesl své působení do Šanghaje v Číně, zanechal na místě stopu v řadě projektů, podrobně publikovaných. Cestoval s fotoaparátem po celém světě a vždy přivezl množství fotografií, lidské osudy v nejrůznějších situacích, v chudobě, smutku i radosti. Zajímaly ho tváře krajiny v navštívených zemích: hory, moře, ticho a vítr.
V posledních době zpracovával záznamy do úžasných výstav a publikací. Rozhodl se věnovat energii osobnosti svého učitele O.M.Ungerse formou dizertační práce na FA.
Čest jeho památce!
0 komentářů
přidat komentář