Želivští premonstráti nechají opravit budovu staré prelatury, budou tam výstavy

Vložil
ČTK
04.02.2022 19:15

Želiv – V želivském premonstrátském klášteře začnou stavbaři v nejbližší době opravovat budovu staré prelatury. Celková obnova barokního objektu by měla být hotová příští rok v listopadu. Klášter zároveň nechá udělat nové toalety pro návštěvníky. V součtu jde o zakázku za 24,8 milionu korun bez daně, která je dotovaná z fondů EU. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek a z údajů, které ČTK poskytla správkyně majetku kanonie Jiřina Zajíčková.


Ve staré prelatuře byly naposled byty. Poslední roky je kvůli špatnému stavu prázdná, jsou tam poškozené také stropy. Opravovat se bude střecha, fasády i vnitřek budovy. "Je to vlastně kompletní rekonstrukce objektu. Začínáme v půlce února," řekla Zajíčková. Po dokončení oprav tam budou výstavní prostory s předměty, které jsou teď v depozitáři kláštera.

Používá se jen část staré prelatury, kde je sociální zařízení. Už také nevyhovuje a při opravách bude zrušené. Nové toalety pro návštěvníky budou vybudované do konce letošního listopadu u konventu, uvedla správkyně majetku.

Zakázku podle věstníku dostala firma Start Zelený z Brtnice, smlouvu s ní kanonie premonstrátů v Želivě uzavřela v tomto týdnu.

Premonstráti obnovují rozlehlý komplex želivského kláštera s kostelem Narození Panny Marie řadu let, konají se tam pravidelné prohlídky. Od letošního jara by měly být přístupné nové expozice v takzvaném Trčkově hradě. V areálu kláštera je rovněž malý pivovar, restaurace a v barokní budově opatství také hotel.

Premonstráti přišli do Želiva před 873 lety. Trčkové z Lípy si tam postavili sídlo, když ve druhé polovině 15. století zabrali klášterní statky, premonstráti se do želivského kláštera později vrátili. V roce 1950 klášter zrušili komunisté a zřídili v něm internační tábor pro kněze a řeholníky. Později tam byla psychiatrická léčebna. Premonstráti areál znovu převzali v roce 1991. Od roku 2010 je klášter národní kulturní památkou.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Verřejné WC ve staré prelatuře
Vendula Machanská
08.02.22 09:52
Klášter
Pavel Uttendorfský
09.02.22 09:53
Klášter
Pavel Uttendorfský
09.02.22 09:00
zobrazit všechny komentáře

Související články