ZČU otevřela nový výzkumný a vzdělávací komplex za 1,36 mld Kč

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
19.09.2014 14:00
Plzeň

Zdroj plzen.cz
Plzeň - Své největší vědecké centrum zaměřené na kybernetiku, matematiku a fyziku otevřela dnes v Plzni Západočeská univerzita (ZČU). Evropské centrum excelence NTIS (Nové technologie pro informační společnost) spolu s novými výukovými prostory fakulty aplikovaných věd přišly včetně vybavení na 1,355 miliardy korun, téměř 80 procent dal evropský program Výzkum a vývoj pro inovace. Pro ZČU je příležitostí zařadit se mezi evropskou špičku výzkumu a vývoje, řekla ČTK rektorka Ilona Mauritzová. Jde o jedno ze čtyř nových výzkumných a vývojových kapacit univerzity; dvě už jsou dokončené.

    Jen stavba budovy se vzájemně propojenými křídly stála 533 milionů Kč. Na ploše 23.000 metrů čtverečních bude pracovat téměř 500 zaměstnanců, z toho 270 výzkumníků. Celkové výdaje projektu NTIS činí přibližně jednu miliardu korun, z toho evropská dotace 758 milionů Kč. Náklady Centra technického a přírodovědného vzdělávání a výzkumu jsou 355 milionů Kč, dotace EU činí 306 milionů Kč. Komplex, jehož součástí je parkování pro 155 aut, je jednou z největších investic univerzity.
    "Evropské centrum excelence NTIS je vlajkovou lodí výzkumu fakulty aplikovaných věd. Otevírá prostor pro širokou mezinárodní spolupráci. Výzkum nachází konkrétní využití v průmyslových podnicích nejen v celé ČR i zahraničí," uvedla rektorka.
    Areál je součástí univerzitního kampusu na Borských polích. Ve větším šestipodlažním křídle NTIS bude pracovat 270 vědců a výzkumníků zaměřených na kybernetiku, informační a komunikační technologie, odborníci na mechaniku, fyziku, matematici a geomatikové. Naplno zahájí činnost od ledna 2015, až tam budou všechny přístroje a technologie.
    Do druhého čtyřpodlažního křídla budovy, tedy Centra technického a přírodovědného vzdělávání a výzkumu, se už v létě přestěhovaly všechny kanceláře, učebny a laboratoře fakulty a od letošního akademického roku ho budou využívat studenti a učitelé. Podle ředitele centra Pavla Nováka budou v nové budově pro studenty i veřejnost moderně vybavené konferenční sály s celkovou kapacitou až 400 lidí.
    V NTIS pracují výzkumníci v pěti kooperujících programech. Jde o automatické řízení strojů a procesů, informační technologie, výzkum a vývoj nových inteligentních materiálů, výzkum a vývoj nových tenkovrstvých materiálů a plazmových zdrojů, matematické modelování a zpracování a aplikace prostorových dat. Tito výzkumníci například spolupracují s Evropskou kosmickou agenturou a podílejí se na budování evropského navigačního družicového systému Galileo.
    Fakulta aplikovaných věd se 1300 studenty je vědecky nejúspěšnější z devíti fakult ZČU. Byla založena v roce 1990. "Poprvé se dostáváme do budovy, která byla postavena speciálně pro nás," řekl děkan Miroslav Lávička. Chce mít vyšší objem smluvního výzkumu a mezinárodních grantů a také více zahraničních studentů, vědců a výzkumníků.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
obvyklé ...
raval
19.09.14 03:58
zobrazit všechny komentáře

Související články