Zázemí jablonecké přehrady navrhnou Prokš Přikryl architekti

Jablonec nad Nisou – Zázemí jablonecké přehrady bude nově v modulárních objektech ze dřeva. S tímto nápadem uspěl v archi- tektonické soutěži města Marek Přikryl z ateliéru Prokš Přikryl architekti. Sjednocený vzhled a lepší zázemí by jablonecká přehrada měla mít nejpozději do léta 2022. Náklady město odhaduje na osm až deset milionů korun. Novinářům to řekl náměstek primátora pro rozvoj města Petr Roubíček.


Přehrada je oblíbeným místem ke koupání nejen pro obyvatele Jablonce, ale sjíždějí se tam lidé ze širokého okolí. V parných dnech k ní míří denně až 5000 lidí. Zázemí je ale nedostatečné, různorodé a právě to by se mělo změnit. Pokud se podaří pro stavbu získat všechna povolení včas, chtěli by podle Roubíčka nové objekty postavit příští rok po skončení letní sezony. "Pokud by se to celé nestihlo, tak je ještě prostor na začátku roku 2022, na jaře, aby se to dotáhlo a aby se stihla následující letní sezona," uvedl Roubíček.

Objekty budou vytvořeny z jednotlivých modulů o velikosti 6 × 6 metrů, v nichž může být kiosek s občerstvením, hygienické zázemí, převlékárny, sezení nebo sklady. Vyrostou na jižním břehu, v lokalitě U Prutu u sídliště Mšeno a naproti ve dvou zátokách u bazénu a parkoviště. Podle Roubíčka vzniknou čtyři objekty s třemi až maximálně devíti moduly. Změnit se to může ještě při vytváření projektové dokumentace, kterou bude dělat autor vítězného návrhu.

Do architektonické soutěže se přihlásilo pět kanceláří, porotu nejvíce zaujal právě návrh Přikryla. "Základním spojovacím článkem jsou objekty zázemí, které jsou modulární, opakovatelné, s čitelnou konstrukcí, provozem a uzavíratelnou ochrannou obálkou, jasně vymezující den/noc, otevřeno/zavřeno nebo léto/zima," uvedl Přikryl ve svém návrhu. Moduly mají mít lehkou dřevěnou, snadno opravitelnou konstrukci.

Jablonecká přehrada má od letošního roku opravenou korunu hráze. Práce za 19 milionů korun trvaly od loňského září do letošního listopadu. Povodí Labe nechalo opravit porušené konstrukční vrstvy koruny hráze a také ochranu před zatékáním srážkových vod, čímž prodloužilo životnost vodního díla. Opravené jsou také povrchové vrstvy vozovky a chodníků včetně zábradlí a nově jsou přespárované pohledové kamenné bloky na koruně hráze.
0 komentářů
přidat komentář

Související články