Zauhlovací a vodárenská věž z Vratislavic je kulturní památkou

Vložil
ČTK
05.01.2016 19:10
Pardubice

Leopold Bauer

Vratislavice nad Nisou (Liberec) - Některé části bývalé továrny na koberce v Liberci-Vratislavicích jsou od poloviny prosince kulturními památkami. Ministerstvo kultury jimi prohlásilo zauhlovací a vodárenskou věž, kotelnu, elektrárnu a silniční most přes řeku u věže. Důvodem pro památkovou ochranu je architektonická hodnota staveb a role věže v krajinném rázu Vratislavic nad Nisou, se svou výškou 65 metrů je vedle kostelní věže jejich nejvýznamnější dominantou. ČTK to dnes sdělil ředitel libereckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Miloš Krčmář.

"Jedná se o jedinečný hmotný doklad období rozmachu průmyslové obce, historicky neoddělitelně spjaté s tradicí výroby koberců," uvedl Krčmář. Soubor vznikl jako součást výrobního areálu někdejší továrny na koberce Ignaz Ginzkey, později Bytex. Dnes areál slouží hlavně jako sklady.

Autorem celého souboru staveb vratislavického areálu z let 1916 až 1919 je Leopold Bauer, který patřil mezi významné architekty své doby. "Bauerovy realizace na našem území jsou z velké části památkově chráněny," uvedl Krčmář. Mezi ně patří například obchodní dům Breda v Opavě nebo Reissigova vila v Brně.

Věž ve vratislavickém areálu už delší dobu nemá žádné využití. Spolek AvantgArt plánuje, že z ní vytvoří Kulturní centrum Zauhlovačka. "Jednalo by se o výtvarný ateliér, kde by měl být hlavním cílem zážitek z tvořivého procesu a sdílených řemeslných dílen. Jinými slovy, rádi bychom vytvořili inspirativní místo pro setkávání, tvorbu a relaxaci lidí bez rozdílu věku, kde bychom probouzeli umělecké cítění v lidech a snažili se o obnovu tradičních řemesel," uvedla nedávno pro MF Dnes autorka projektu Jitka Jakubičková.

S vyklízením zauhlovací věži chce spolek začít o víkendu 16. a 17. ledna, přidat se mohou i dobrovolníci. Na projekt se snaží spolek získat granty a sponzorské dary. Nákladné bude zejména vyčištění věže, podle odhadu si vyžádá přes milion korun.

0 komentářů
přidat komentář

Související články