Zastupitelé Kroměříže podpořili výstavbu domů za sídlištěm Zachar

Vložil
ČTK
17.10.2019 20:15
Kroměříž


Kroměříž - Zastupitelé Kroměříže dnes schválili prodej pozemku za sídlištěm Zachar a také plánovací smlouvu se společností Hanácká pole. Firma v lokalitě v budoucnu plánuje výstavbu rodinných a bytových domů. Smlouva investora zavazuje k vybudování komunikací, chodníků, dešťové kanalizace, retenční nádrže, veřejného osvětlení a terénním a sadovým úpravám. Vše by následně měl na základě smlouvy převést do majetku města.


Město společnosti prodá poslední pozemek, který mu v lokalitě chyběl k jejímu majetkovému scelení. Za 6838 metrů čtverečních zaplatí Hanácká pole městu 6,838 milionu korun. "Odhadní cena byla nižší," řekl místostarosta Karel Holík (ČSSD). Schválená smlouva investora zavazuje i k tomu, aby zaplatil polovinu nákladů na úpravu příjezdové komunikace k lokalitě Hanácká pole, včetně dopravního řešení napojení na Albertovu ulici.

Pozemky, na nichž chce investor stavět, jsou nyní ornou půdou. V územním plánu jsou ale vedeny jako plochy určené pro výstavbu rodinných a bytových domů. Investor v lokalitě v první etapě plánuje vybudování asi 60 rodinných domů a jednoho bytového domu. "V Kroměříži byty scházejí, přitom poptávka po nich je vysoká," uvedl starosta Jaroslav Němec (Nezávislí).

Projekt Hanácká pole dlouhodobě kritizuje opoziční zastupitel Richard Kreml (Zdravé Kroměřížsko). Obává se, zda bude mít plánovaná retenční nádrž a dešťová kanalizace dostatečnou kapacitu. Vadí mu i zmíněné dopravní napojení lokality vedle prodejny na Albertovu ulici. "Křižovatka u Penny Marketu je kapacitně nedostačující," řekl dnes Kreml. Podle zástupce investora Davida Zapletala z posuzování vlivu stavby na životní prostředí (EIA) vyplývá, že chystané dopravní napojení lokality je vyhovující.

Cena infrastruktury, včetně plynovodu, vodovodu, retenční nádrže či kanalizace, kterou investor bude muset v první etapě vybudovat, zřejmě podle odhadů přesáhne 40 milionů korun. Město by na základě tohoto odhadu mělo získat komunikace a chodníky za více než devět milionů korun, dešťovou kanalizaci za 7,3 milionu korun a retenční nádrž za 3,5 milionu korun. Městem vlastněné Kroměřížské technické služby by měly nabýt veřejné osvětlení za 800.000 korun.

Z územní studie schválené v roce 2016 vyplývá, že by soukromý investor mohl na téměř 22 hektarech pozemků západně od sídliště Zachar postavit ve dvou etapách přes 200 rodinných domů a další bytové domy s více než 70 byty. Studie počítá i s občanskou vybaveností v podobě obchodů, zdravotnických, kulturních a sportovních zařízení.
0 komentářů
přidat komentář