Zámek v Brandýse nad Orlicí má nového majitele

Vložil
ČTK
29.11.2019 13:55
Praha


Brandýs nad Orlicí - Státu se napočtvrté podařilo prodat zámek v Brandýse nad Orlicí. Dnešní dražby se zúčastnili dva zájemci, nejvyšší nabídka činila 3,990 milionu korun, řekl ČTK mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radel Ležatka. Novým majitelem je podle něj fyzická osoba.


"Podle svého vyjádření zvažuje využití i pro veřejnost. Jsme rádi, že se nám podařilo nalézt nového majitele a věříme, že památce vdechne nový život," uvedl Ležatka.

Vyvolávací cena zámku se z původních osmi milionů korun postupně snížila na 3,99 milionu korun. Prvních dvou dražeb se nikdo nezúčastnil, na třetí přišel jeden zájemce. Složil i dražební jistotu, nicméně rozhodl se nabídku v samotné dražbě nepodat.

Zámek postupně chátrá, v roce 1997 ho poškodily povodně, od roku 2014 je prázdný. Rok předtím spadla v prvním patře část stropu. ÚZSVM budovu převzal v roce 2017. Stát nabízí historickou budovu včetně asi 7000 metrů čtverečních navazujícího parku s řadou památných stromů a oválným zděným jezírkem. V ceně je i několik předmětů vybavení dřívější kuchyně.

Barokní památka pochází z let 1781 až 1783. Postavit zámek dali Trauttmannsdorfové na místě někdejšího kláštera Jednoty bratrské. V roce 1914 získal klasicistní podobu, když ho přestavěla bankéřská rodina Fisherů.

Státním majetkem se zámeček stal v roce 1945 na základě dekretu prezidenta republiky. V budově byl internát Střední průmyslové školy textilní, Střední průmyslové školy železniční a nakonec sídlo Výchovného ústavu pro děti a mládež.
0 komentářů
přidat komentář

Související články