Zájemci si mohou prohlédnout podobu nového brněnského nádraží

Brno – Zájemci si mohou ode dneška prohlédnout na modelu a na vizualizacích, jak by mělo vypadat nové brněnské hlavní nádraží , jež by mělo stát v místě dnešního dolního nádraží. Putovní výstava je umístěná v Křížové chodbě na Nové radnici až do 23. října a přístupná je ve všední dny. Díky modelu mohou lidé zjistit, jak mají vypadat i širší vztahy, tedy podoba městského prostoru před nádražím a za nádražím.

Součástí výstavy jsou grafické panely, na nichž jsou prezentované podrobnosti budoucnosti nádraží, a také velký model včetně okolí. Od listopadu se přesune do nákupního centra Vaňkovka a od 24. listopadu do konce roku bude v Urban Centru v Mečové ulici.

Autory architektonické studie, která byla letos dokončená, jsou Nizozemci ze studia Benthem Crouwel Architects ve spolupráci s West8. "Do projektu se promítly rozsáhlé zkušenosti holandských architektů, kteří jsou autory nádraží v Amsterdamu, Rotterdamu, Haagu a Utrechtu. Nové nádraží nebude bariérou ve městě, budou zde stejně hodnotná veřejná prostranství jak před nádražím, tak i za ním. Tím bude umožněn rovnocenný rozvoj oblasti jižně od nového nádraží," řekl radní Petr Kratochvíl (ODS).

Nové nádraží má splnit vyšší nároky na příměstskou dopravu, ale také na vysokorychlostní tratě, které by se mohly začít stavět v roce 2026. Stavba nádraží má začít podle předpokladů Správy železnic v roce 2028 a skončit o šest let později. Předpokládané náklady podle studie z roku 2017 mají být 50 miliard korun, které zahrnují jak stavbu nového nádraží, tak kompletní přestavbu železničního uzlu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články