Začíná festival Den Architektury, nabídne stovky exkurzí a workshopů

Vložil
ČTK
30.09.2022 07:45
Praha


Praha - V Praze a dalších městech České republiky i Slovenska dnes začíná 12. ročník festivalu Den architektury. Akce s podtitulem Nebourej, transformuj! nabídne stovky exkurzí, přednášek, komentovaných procházek, workshopů i akcí pro děti. Provede zájemce po běžně nepřístupných budovách, představí architektonické skvosty i zapomenuté stavby, které ožily díky rekonstrukcím. Zároveň připomene odkaz architekta Josipa Plečnika. Festival potrvá do 6. října.


Hlavním dějištěm festivalu je Praha. Bohatý program nabízí i Brno, Ostrava, Opava, Zlín, Olomouc a další desítky měst. "Již 12 let vzniká festival ve spolupráci s místními spolky, iniciativami a jednotlivci a díky nim se nám daří sledovat lokální specifika napříč republikou,“ řekla zakladatelka a ředitelka festivalu Marcela Steinbachová.

Akce je věnována ekologickému, ekonomickému i etickému rozměru architektury a výstavby. Představí proměny továrny na kulturní centrum, studentské menzy v galerii, sídlištní školky na moderní jazykovou školu nebo panelového domu v moderní bydlení. Ukáže rekonstrukce historických budov, do kterých se podařilo citlivě vnést prvky moderní architektury. Pozve na výlet po vodních dílech, industriálních či sakrálních stavbách, funkcionalistických perlách i nejnovějších budovách vystavěných s ohledem na životní prostředí.

V rámci festivalu se veřejnosti v Praze otevře Palác Langhans, který získal ocenění Stavba roku 2003, nebo dům Na Skále v Truhlářské ulici, který byl transformován na volnočasové centrum Jednička. V Brně si návštěvníci projdou nízkoenergetickou administrativní budovu Otevřená zahrada. K prohlédnutí bude zvířecí krematorium Věčná Loviště v Žižicích, kulturní centrum Telegraph v Olomouci a nově zrekonstruované budovy ostravských jatek.

Festival zároveň připomene osobnost architekta Josipa Plečnika, od jehož narození letos uplynulo 150 let. Sleduje jeho následovníky a kolegy z Vídeňské školy Otto Wagnera. V pražském kostele Nejsvětějšího Srdce Páně uvedou organizátoři kompozici Emila Viklického s názvem Pocta Josipu Plečnikovi. Napříč regiony vzdá festival poctu i české architektce Aleně Šrámkové, která je označována za první dámu české architektury.
0 komentářů
přidat komentář

Související články