Z nové rozhledny ve V. Meziříčí se včera podívalo přes 200 lidí

Vložil
ČTK
21.06.2015 21:30
Václav Hlaváček

Velké Meziříčí (Žďársko) - Kolem 200 lidí včera od 08:00 do 17:00 vystoupalo na vrchol nově otevřené rozhledny na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí. ČTK to řekl Jiří Pálka z tamního Ski klubu, který byl iniciátorem stavby rozhledny. Rozhledna ve tvaru šroubovice vysoká 36 metrů je po pátečním slavnostním otevření dnes poprvé přístupná veřejnosti.

    "Je to novinka, nepřišly zástupy turistů, ale lidé se trousili po skupinkách, zato téměř nepřetržitě. Návštěvnost mohl trochu ovlivnit i dopolední déšť," řekl Pálka. Během léta bude rozhledna otevřena denně od 08:00 do 21:00. Vstupné je 20 korun.
    Pátečního slavnostního zahájení provozu se zúčastnili i lidé, kteří se zapojili do veřejné sbírky. Lidé i firmy přispívali od 200 korun do několikatisícových částek. Ti, kteří dali aspoň 2000 korun, budou mít tabulku se jménem na jednom ze schodů rozhledny. Svého sponzora už má všech 160 schodů. Další firmy si zaplatily reklamní panely. "Máme ještě volná místa na vyhlídkové plošině, kam také můžeme umístit jména (dárců)," řekl předseda klubu Jiří Novotný. S darem od 500 korun je spojen volný vstup na rozhlednu na deset let.
    S nápadem na stavbu rozhledny přišel Ski klub před několika lety. Na Fajtově kopci už provozuje lyžařskou sjezdovku a v létě bikepark. Konečnou podobu rozhledny pomohli vybrat lidé hlasováním na internetu. Vyhrál návrh architekta Václava Hlaváčka na kovovou věž ve tvaru šroubovice DNA.
    Náklady na stavbu se přiblížily devíti milionům korun. Evropská dotace pokryje 60 procent uznatelných nákladů. Zbývající peníze zaplatí klub, otevřel si kvůli tomu úvěr. Veřejná sbírka byla vyhlášena se zahájením stavby a potrvá do podzimu, zatím se v ní sešlo přes 300.000 korun.
    Na Vysočině je zatím podle údajů na internetu 14 vyhlídkových věží. Loni na podzim byly zpřístupněny nové rozhledny na hradě Orlík u Humpolce a na Pekelném kopci u Třebíče.
0 komentářů
přidat komentář

Související články