Z kostela sv. Michala vznikne luxusní nákupní galerie

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
28.11.2007 13:20
Praha

Praha - Kostel sv. Michala, pražská stavba, kolem které se mnoho let vedly četné spory, dostane novou náplň. Jeho majitel, který objekt před dvěma lety koupil od státu, v budově plánuje zřídit luxusní nákupní galerii. Studii úprav kostela už má magistrát, bude ale dlouho trvat, než se případně začne opuštěný objekt znovu přestavovat. Památkářům se nový projekt zatím líbí.
    Majitel objektu přitom loni veřejně prezentoval, že by v  kostele mělo ve spolupráci s českými sbírkovými institucemi vzniknout muzeum českého skla. Přestavbu interiéru na nákupní galerii připravuje vídeňský ateliér Wehdorn Architekten. Jeho prvotní studii v úterý posuzovala památková rada Národního památkového ústavu (NPÚ). Ta se vyjadřuje k projektům, které se významně dotýkají památkových objektů či novostaveb v historickém kontextu města.
    "Viděli jsme první návrhy, jak by se rekonstrukce mohla uskutečnit. Jsme ve fázi shromažďování exaktních důkazů," řekl ČTK ředitel pražské pobočky NPÚ a člen rady Michael Zachař. "Budeme požadovat stavebně historický průzkum, aktuální stav statiky objektu, musí být také jasno v otázce kosterních pozůstatků, je třeba upřesnit rozsah archeologického terénu i rozsah jeho prezentace," vypočítal nároky památkářů na projekt.
    Uvedl, že studie směřuje i k odstranění železobetonové konstrukce, která se do objektu dostala při první přestavbě v 90. letech a která patřila k odborníky kritizovaným zásahům. Ze studie je ale podle Zachaře patrná snaha o nápravu škod. To ČTK řekl i historik umění Mojmír Horyna, další člen rady. "Je to pokus o rehabilitaci. Ateliér, který projekt navrhl, se na rekonstrukce památkových objektů specializuje," uvedl. Prodávat by se v bývalém kostele měly originální šperky, oděvy či umělecké předměty.
    Kritizovanou přestavbu kostela v 90. letech provedl týž vlastník, který objekt tehdy pronajímal; dnes mu patří.
    NPÚ bude poté, co shromáždí potřebné dokumenty, vypracovávat odborné vyjádření. To bude sloužit jako podklad pro vydání závazného stanoviska magistrátu.
    Kostel je předmětem sporů od počátku 90. let. Stavba byla ve špatném stavu převedena v 80. letech na dnešní Národní knihovnu, pro niž prý však byla nevhodná. Po pokusech objekt nabídnout jiné státní instituci či prodat v dražbě uzavřel nakonec stát v 90. letech nájemní smlouvu platnou do roku 2029. Nájemce provedl spornou rekonstrukci a ministerstvo kultury mu potvrdilo, že proinvestoval téměř půl miliardy korun. Ministerstvo proto smlouvu nemohlo vypovědět; nakonec stát dlouholetému nájemci objekt prodal.
    Jerry Nowikovsky, který kostel získal v roce 2005, o něj usiloval již počátkem 90. let. Nabízel 40 milionů korun. Poté ho jeho firma získala v dražbě, kterou soud prohlásil za neplatnou. Záhy Nowikovski kostel získal na 30 let do pronájmu - za velmi kritizovanou, podle odborníků nízkou cenu. Za kostel zaplatil 46 milionů korun; podle kritiků je jeho odhadní cena čtyřikrát vyšší.
    Proti prodeji kostela během minulých měsíců uspořádali 12 veřejných protestů studenti uměnovědných oborů vysokých škol. Přestavbu kostela z 90. let kritizovali četní odborníci, sv. Michal byl jako špatný příklad rekonstrukce památky zmiňován i na mezinárodní platformě. Spory byly i kolem nepietního zacházení s kosterními pozůstatky nalezenými v kostele.
    Nevládní protikorupční organizace i  další subjekty zase upozorňovaly na provázanost společností, ve kterých Nowikovsky figuroval, na tehdejší vysoce postavené pracovníky ministerstva kultury, na druhé straně na firmy prošetřované kvůli podezření z praní špinavých peněz.
5 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
žijeme v době mravního úpadku
Zbyněk Štěpánek
29.11.07 12:18
...
radek
29.11.07 01:47
památkáři
hoja
29.11.07 03:16
zobrazit všechny komentáře

Související články