Z funkcionalistických Barrandovských teras bude hotel

Vložil
ČTK
12.05.2016 16:10
Praha

Kuba & Pilař architekti

Praha - Z Barrandovských teras, známého prvorepublikového výletního podniku v Praze, bude hotel. Funkcionalistická budova z roku 1928 od architekta Maxe Urbana se začne po dlouhých letech opravovat letos v červnu až červenci. Opravu rozjíždí liberecký podnikatel Michalis Dzikos, který se specializuje na opravy architektonických památek první republiky a zrekonstruoval například Mandelíkovu vilu u Kolína na hotel Chateau Kotěra.

Dzikos areál vlastní prostřednictvím firmy Barrandovské terasy a.s. od roku 2001 a rozjezd rekonstrukce avizoval už několikrát. Stavební povolení na projekt od brněnského studia Kuba a Pilař má od roku 2011, projekt je z roku 2004. Kromě opravy a zprovoznění historického restauračního objektu vyroste v těsném sousedství novostavba obloukovitého dvoupodlažního hotelu. O původně plánovaném kongresovém centru s podzemními garážemi už investor nemluví. Zničený bar Trilobit obnoven nebude.

"Hotel apartmánového typu vyroste patrně v poslední etapě," řekla Dotyku Dzikosova asistentka Jana Gillárová. Stará budova podle ní zůstane přístupná veřejnosti, včetně kdysi slavné Francouzské restaurace. Kolik bude rekonstrukce a dostavba stát, odmítla týdeníku prozradit. Podle starších úvah Dzikosova někdejšího spolupracovníka Jaromíra Hrdličky má jít o investici mezi 200 až 500 miliony korun.

Projekt bude realizován v upravené podobě. Změny se mají týkat fasád a detailů, možná i snížení počtu plánovaných 160 lůžek, nikoli dispozice nebo výšky. Vedoucí územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu Ondřej Šefců se podle Dotyku obtížně smiřuje s nevratným budoucím zastavěním venkovní části teras. "Na druhou stranu je fakt, že opravit jenom samotný restaurační objekt asi nebylo reálné, několik investorů od toho odešlo. Pro nás je důležité, že objekt, který je kulturní památkou, bude zachráněn, byť je to vykoupeno přístavbou v okolí," řekl týdeníku Šefců.

V areálu nyní podle týdeníku pracují bagry a pozemek dostal nové oplocení. Historický plot kolem venkovních teras byl demontován a vysoké kandelábry sneseny. Historická budova s vyhlídkovou věží byla obnažena a zpřístupněna stavební technice. O zahájení představebních prací informoval zhruba před měsícem deník Metro.

Pod novostavbou hotelu zřejmě ještě nějakou dobu budou stát zarůstající ruiny skokanské věže, protože se nepodařilo nalézt společné řešení pro kdysi propojené areály teras a bazénu mezi skalami pod terasami. Bazén nefunguje už od 50. let dvacátého století. Pozemek pod skálou patří Dagmar Havlové, manželce Ivana Havla, bratra bývalého prezidenta Václava Havla.

Ve 30. a 40. letech minulého století byly terasy přes týden oblíbeným místem večírků filmových hvězd, o nedělích pak přijížděly davy Pražanů. Po roce 1948 byly terasy znárodněny, bazén uzavřen a do restaurace se přestalo investovat. Roku 1992 stát vrátil areál teras potomkům zakladatele Václava Maria Havla, bratrům Václavovi a Ivanovi Havlovým. Podnikatel Dzikos získal podíl v akciové společnosti Barrandovské terasy v roce 2001 od prezidentovy manželky Dagmar údajně za čtvrt milionu korun. Loni na podzim se stal Dzikos jediným akcionářem společnosti.

Terasy se dříve nacházely na klidném místě s krásným výhledem. Dnes toto místo obklopuje frekventovaná Strakonická ulice s výpadovkou na Plzeň a železniční trať.
0 komentářů
přidat komentář

Související články