Východočeská galerie představuje budovu sokolovny

Vložil
ČTK
22.06.2016 17:55
Pardubice

Antonín Mendl

Pardubice - Východočeská galerie v Pardubicích pokračuje v architektonickém cyklu výstav. Po Grandhotelu a okresním domu představuje až do 4. září budovu sokolovny, které je stará více než 90 let a nedávno prošla nákladnou rekonstrukcí. Novinářům to dnes řekla kurátorka Marie Jiráková.

V Pardubicích byla sokolská jednota založena v roce 1863, rok po vzniku sokolského hnutí. Sokolové nejdřív cvičili v provizorních prostorách, letní tělocvičnu měli v letech 1879 až 1885 na Olšinkách. Vlastní tělocvičnu chtěli stavět v roce 1914, ale začátek první světové války stavební plány přerušil. V poválečných letech se významně zvýšila členská základna jednoty. Zatímco v roce 1882 měl Sokol 152 členů, v roce 1921 se jejich počet vyšplhal na 1995.

Pozemek na Olšinkách jednota získala od města už v roce 1912. V roce 1921 tam vzniklo oplocené cvičiště. V témže roce dostala jednota od města dotaci, o dva roky později se nová sokolovna slavnostně otevírala. "Stavba přichází s novými prvky, jako je západní průčelí, kde se objevují moderní tendence, které přišly ve 20. a 30. letech," řekla Jiráková.

Budovu navrhli pražští architekti Václav Šantrůček a Antonín Mendl ve stylu moderny s klasicizujícími prvky. V místě cvičiště vznikla dvoupatrová budova s půdorysem písmene H. Je menší, než se původně navrhovalo. "Za prvé finance sokolům nevystačily a za druhé se tam začala rozvíjet zástavba domů. Stavba sokolovny nebyla spojená s dobrým ohlasem ve městě, protože sokolové pozemek dostali, lidé a ostatní spolky to moc libě nenesli," vysvětlila kurátorka.

Sokolovna stála tehdy téměř tři miliony korun, od města sokolové dostali 250.000 korun, našetřeno měli zhruba 170.000 korun. Téměř každý člen pak jednotě půjčil peníze, čímž se na budovu složili.

V letech 2013 až 2015 na opravy chátrající budovy sehnali sokolové evropské dotace. Otevřeli ji s ročním zpožděním. Stavební práce se zdržely, protože budova byla v horším stavu, než naznačovaly projekty. Výsledná cena rekonstrukce se z původně odhadovaných 90 milionů vyšplhala na 128 milionů korun.

"Rekonstrukce byla neuvěřitelně citlivá, jsou tam zachovány původní stropy, jsou tam zachované dveře, dlaždice. Jsou tam jen drobné stavební úpravy," dodala kurátorka.
0 komentářů
přidat komentář

Související články