Volný víkend přilákal do pražské Národní galerie 28.000 lidí

Zdroj
Jiří Borovička
Vložil
ČTK
04.02.2007 18:40
Praha

Praha - Až 28.000 lidí přilákal o víkendu volný vstup do všech stálých expozic a výstav Národní galerie v Praze (NG). Akce se konala při příležitosti 211. výročí jejího založení a podle mluvčí Petry Jungwirthové splnila svůj účel - byla motivem k návštěvě sbírek, a upevnila tak kladný vztah veřejnosti k umění.

    I když Národní galerie umožňuje zájemcům zhlédnout sbírky i výstavy zdarma vždy každou první středu v měsíci od 15:00 do 20:00, což rovněž přitahuje zájem lidí, víkendový "den otevřených dveří" zatraktivnila navíc řada doplňkových akcí. Třeba možnost prohlédnout si sbírky s výkladem odborníka či spousta výtvarných dílen. Například z Muzea českého kubismu v Domě U Černé Matky Boží odcházela dnes odpoledne řada malých i velkých vybavena zrcadélkem inspirovaným kubistickým tvaroslovím, které si sami vytvořili. Svět kolem nich rozložilo do spousty malých ploch a jejich tvář proměnilo v  kubistický portrét.
    "Do Veletržního paláce přišlo v sobotu a v neděli kolem 8000 lidí, zhruba polovina tohoto počtu si ve Valdštejnské jízdárně prohlédla výstavu nazvanou Slezsko, perla v České koruně. I tam, kam běžně přichází kolem 350 návštěvníků za den, se uskutečnily tři komentované prohlídky," řekla Jungwirthová ČTK. Vedle domácích, kteří se vstupem zdarma počítali, překvapila tato možnost především zahraniční turisty, kteří tak rádi ušetřili nějaké to euro.
    Řada lidí vyjela na zbraslavský zámek, kde měli dnes poslední možnost vidět výstavu kavkazských koberců, prodlouženou právě kvůli jubileu NG. Byla připravena s Moravským zemským muzeem v Brně a kavkazské koberce samostatně představila v Čechách vůbec poprvé. "Zhruba 2000 lidí přišly do Paláce Kinských a dalších téměř 5000 do Šternberského paláce na Pražském hradě na stálou expozici evropského umění od antiky do závěru baroka," dodala Jungwirthová.
    Galerie vystavuje ve Šternberském paláci, v klášteře sv. Jiří a v Anežském klášteře staré umění, v paláci Kinských české krajinářství od 17. do 20. století, ve Veletržním paláci umění 19., 20. a 21. století a na zámku Zbraslav umění orientální. Ke stálým expozicím patří také Muzeum českého kubismu v Domě U Černé Matky Boží.
    Ředitel NG Milan Knížák nedávno zveřejnil svůj názor, že by lidé měli chodit do stálých expozic této instituce zadarmo pořád. Volný vstup by podle něj změnil přístup veřejnosti ke galerii, kultivoval by obecný vkus a nárůst počtu návštěvníků by mohl být až dvěstěprocentní. Zatím však Knížák naráží na odpor ministerstva kultury - zrušení vstupného by si prý vyžádalo přidání deseti milionů korun k současné státní roční dotaci kolem 210 milionů. Větší nápor lidí by si podle ředitele nevyžádal nová bezpečnostní opatření. O volném vstupu uvažuje v případě stálých expozic, časově omezené výstavy, kterých je asi 20 procent, by byly dál zpoplatněny.
    Spíše než obrovský příliv návštěvníků do expozic NG si její ředitel od zavedení volného vstupu slibuje to, že se lidé budou vracet a lépe se seznámí se sbírkami. "Chceme, aby k nám lidé chodili opakovaně, člověk má s uměním žít, má ho učinit součástí svého života," uvedl Knížák.
0 komentářů
přidat komentář

Související články