Vnuk Muchy předložil Praze nové návrhy na umístění epopeje

Vložil
ČTK
10.09.2009 08:50
Praha

Praha - Vnuk Alfonse Muchy John, který včera jednal se zástupci hlavního města, navrhl další možnosti, kde by mohl být umístěn cyklus obrazů Slovanská epopej. Mezi Muchovými návrhy jsou například Těšnov, Hradčany, Vítkov, Letná nebo Karlín, řekl ČTK pražský radní Milan Richter (ODS). Další jednání o  variantách se uskuteční v říjnu. Je tedy jasné, že obrazy zatím i nadále zůstanou na zámku v Moravském Krumlově.
    Hlavní město uvažovalo o  přesunutí epopeje do areálu holešovického Výstaviště, Muchovi nabízelo celkem tři možnosti umístění obrazů. John Mucha však nyní varianty rozšířil. "Nejprve ale budeme muset prověřit jejich realizovatelnost. Proto se znovu sejdeme," uvedl Richter.
    Moravský Krumlov má obrazy Slovanské epopeje od Prahy půjčené, smlouva o výpůjčce platí do konce září. Krumlovský starosta už dříve usiloval o to, aby cyklus na tamním zámku zůstal co nejdéle. Radní Richter naopak chce, aby se dílo přestěhovalo do metropole co nejdříve. Kvůli nejasnostem s tím, kde bude umístěno, se přesun už několikrát odložil.
    Epopej, kterou tvoří 20 obřích pláten ze slovanské historie, je v  krumlovském zámku umístěna přes 45 let. Majitelem zámku je ale od roku 2004 táž společnost Incheba, které Praha pronajímá Výstaviště. Krumlov si sály, v kterých je epopej vystavena, od Incheby pronajímá. Firma v minulosti hrozila, že pronájem zruší, nakonec se ale obě strany dohodly. Technický stav renesančního zámku letos kritizovali památkáři, podle kterých se Krumlov řadí mezi nejvíce zanedbané památky Jihomoravského kraje. Udržované jsou údajně pouze sály s  epopejí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články