Vláda nepodpoří návrat posuzování stavebních záměrů na obce

Vložil
ČTK
11.04.2018 11:25
Praha

Praha - Kabinet v demisi Andreje Babiše (ANO) ve Sněmovně nepodpoří návrh hnutí STAN, aby soulad stavebních záměrů s územním plánem posuzovaly opět stavební úřady, jak tomu bylo až do loňska, a nikoli úřady obcí s rozšířenou působností. K návrhu úpravy stavebního zákona se dnes podle tiskového odboru vyslovili ministři záporně.


Nové pravidlo platí od letošního roku a vláda návrhu STAN podle připraveného stanoviska mimo jiné vytýká, že mění zákon po krátké době od nabytí účinnosti bez řádného vyhodnocení dopadů. Vláda také uvádí, že navrhovaná změna by vyvolala problémy při rozhodování o umísťování záměrů v území, a to kvůli nedostatečné koordinaci a nejednotné rozhodovací praxi stavebních úřadů při výkladu politiky územního rozvoje.

Loňská novela stavebního zákona přesunula posuzování na obce s rozšířenou působností. Některé z nich si stěžují na to, že jsou tím přetíženy. "Jsou ohroženy stavby rodinných domů nebo dotační čerpání pro obce, protože si nestačí včas vyřídit stavební povolení," řekla ČTK již dříve spolupředkladatelka návrhu poslankyně STAN Věra Kovářová. Například Černošice u Prahy informovaly občany na svém webu, že lhůty k vydání posouzení se pohybují kolem 50 týdnů. Úřady obcí s rozšířenou působností mají podle poslankyně také problém pro tuto agendu najít vhodné zaměstnance. Podle návrhu STAN by se vrátilo posuzování na stavební úřady, které mohou zřizovat i obce nižších stupňů.
0 komentářů
přidat komentář