Vláda chce schválit kontroverzní stavby

Vložil
ČTK
16.07.2009 12:50
Praha

Praha - Politiku územního rozvoje, která je základním klíčem pro územní plánování v Česku a příští týden ji má v plánu schvalovat vláda, kritizují některá ekologická sdružení a obce. Její schválení by podle nich dalo zelenou výstavbě dálnic, vybudování paralelní dráhy na ruzyňském letišti nebo jaderných úložišť bez možnosti pozdějších změn. Novinářům to dnes řekl Martin Fadrný z Ekologického právního servisu. Sdružení požadují odložení a dopracování dokumentu.

    Dokument vládě předkládá ministerstvo pro místní rozvoj, reakci úřadu ČTK zjišťuje.
    Pokud bude dokument schválen v navržené verzi, zablokuje podle Fadrného jakoukoli debatu o variantách, o posuzování vlivu na životní prostředí a také o financích na jednotlivé projekty. Podle něj totiž materiál v mnohých případech velmi konkrétně definuje umístění staveb nebo trasu komunikace, a tím neumožňuje jinou variantu.
    "Nejen my, ale i Česká komora architektů, říká, že takovýto dokument by měl zadávat úkol. Měl by například říct, že je potřeba spojit konkrétní města, ale neměl by hovořit o variantách nebo trasách," uvedl Fadrný. "Navíc si myslíme, že úřednická vláda vůbec nemá mandát na to, aby projednávala a schvalovala dokument, který bude mít takovéto dopady," dodal.
    Politika územního rozvoje má významný vliv na územní plány krajů i obcí, kterým například ukládá řešit negativní dopady stěhování obyvatel na okraje měst nebo znovu využívat opuštěné areály a plochy. Pro kraje a obce je závazná.
    Vláda měla na materiál na programu už na konci června, jednání ale přerušila.
0 komentářů
přidat komentář