Vítěz Kaplického stipendia jede na stáž do Londýna

Vložil
ČTK
25.10.2018 08:55
Praha

Jan Kaplický
Adjaye Associates


Praha - Vítězem programu Kaplicky Internship, který podporuje studenty architektury, se dnes stal Petr Kousal z Fakulty stavební VUT v Brně. Odměnou vítězi je tříměsíční stáž v architektonickém studiu Adjaye Associates. Program zaměřený na mladé nadějné architekty organizuje Bakala Foundation ve spolupráci s londýnským Design Museem a Nadačním fondem Kaplicky Centre.

O vítězi rozhodla porota, v níž zasedli architekt Glenn DeRoche z Adjaye Associates, ředitel Design Musea v Londýně Deyan Sudjic, architekt a historik architektury Zdeněk Lukeš, architekt a vysokoškolský pedagog Michal Kohout a čestná členka poroty Eliška Kaplický Fuchsová.

Podobně jako vítězové předchozích tří ročníků, kteří absolvovali své stáže v ateliérech Eva Jiričná Architects, Zaha Hadid Architects a Allies & Morrison, stráví i Petr Kousal tři měsíce čerpáním nových zkušeností v Londýně. Ve studiu Adjaye Associates, známým svými projekty pro kulturní a vzdělávací instituce, bude mít možnost vyzkoušet si práci ve špičkovém ateliéru s mezinárodní působností a projekty na čtyřech kontinentech.

Čerstvý absolvent Fakulty stavební na Vysokém učení technickém v Brně zaujal porotu návrhem pavilonu brněnského výstaviště. "Petr si vybral poměrně složitý projekt, který se mu podařilo zvládnout po všech stránkách. Profesionálně a detailně navrhl nejen samotný pavilon, ale i jeho fungování v rámci výstaviště a celého městského plánu," uvedl k rozhodnutí poroty její člen Glenn DeRoche.

Návrh pavilonu tvoří dvě samostatné výstavní haly, v nichž mohou paralelně probíhat různé události kulturního, společenského, vzdělávacího či sportovního charakteru. Haly jsou zároveň propojeny vyvýšeným atriem se zelení, odkud je možné projít do odpočinkové zóny s kavárnou.

Vítěz Kaplicky Internship je vybírán v rámci soutěže architektonických prací na volné téma, kterých se mohou účastnit studenti posledních ročníků architektonických a stavebních fakult vybraných vysokých škol.

Adjaye Associates se během posledních let stalo jedním z významných architektonických studií s globální působností. Architektonické studio s pobočkami v Londýně, New Yorku a Akkře (Ghana) a realizacemi na čtyřech kontinentech, si získalo renomé zejména svými stavbami pro kulturní a vzdělávací instituce. Příkladem je budova Národního muzea afroamerické historie a kultury ve Washingtonu DC, oceněná hned ve dvou soutěžích o design roku 2017, nebo Vysoká škola managementu v Moskvě. Zakladatele studia sira Davida Adjaye časopis TIME vyhlásil jednou ze 100 nejvlivnějších osobností roku 2017.
0 komentářů
přidat komentář

Související články