Vila Benešových bude v sezoně přístupná každý víkend i pátek

Vložil
ČTK
15.03.2018 16:25
Sezimovo Ústí

Praha - Vila Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí bude od 6. dubna pravidelně přístupná veřejnosti. Dům včetně přilehlé zahrady si budou návštěvníci moct prohlédnout po předchozí registraci od pátku do neděle, návštěvní sezona potrvá do října. Na společné tiskové konferenci to dnes oznámili generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš a vedoucí Úřadu vlády ČR Radek Augustin. V posledních letech bývala vila přístupná pouze poslední víkendy v měsíci, navštěvovaly ji stovky lidí.


"Národní muzeum pravidelně třikrát v týdnu zajistí prohlídky jak odborně tak technicky," uvedl Lukeš. "Začínáme teď v pátek po Velikonocích, připravili jsme dvě lektorské prohlídky - jednu pro dospělého návštěvníka a jednu pro školní výpravy a děti," doplnil. Vstup bude zdarma, ale nutná je registrace prostřednictvím rezervačního systému, aby lidé mohli přijít na čas a organizátoři měli přehled o počtu návštěvníků.

Lukeš dodal, že otevření připadá symbolicky na 70. výročí úmrtí druhého československého prezidenta a blízkého spolupracovníka Tomáše Garrigua Masaryka. "Letos si připomínáme nejen sto let od založení Československé republiky, ale též si připomínáme smutné výročí úmrtí prezidenta Beneše v září tohoto roku a s tím i symbolicky na dlouhou dobu konec demokracie v naší zemi," uvedl Lukeš.

Vedoucí Úřadu vlády Augusta připomněl, že vila byla oblíbeným místem Beneše. Jezdil do ní hlavně odpočívat, ale přijímal tam i významné návštěvy. Dům s pozemky odkázala Hana Benešová v roce 1973 táborskému muzeu, aby sloužil jako památník jejího manžela. Za socialismu byla budova přestavěna na vládní rekreační sídlo. Od roku 2000 je dům kulturní památkou. Vilu spravuje Úřad vlády.

Vila Hany a Edvarda Benešových byla postavena v letech 1930 až 1931 podle projektu architekta Petra Kropáčka. Manželé Benešovi si přáli, aby dům připomínal venkovská stavení na jihu Francie, chtěli nejen hladké zdi a nízké střechy, ale též světlé místnosti, uvádí web Úřadu vlády. Vzhled zahrady vycházel ze zásad anglického krajinářského parku, rostliny zde sázel nejen zahradník. "Beneš byl vášnivý zahrádkář, proto je unikátní i zahrada, kterou stále přikupoval," podotkl Augusta.
0 komentářů
přidat komentář

Související články