Veřejnost stále nesouhlasí s projektem klínovecké stezky v oblacích

Vložil
ČTK
10.06.2021 23:25
Jáchymov

Klínovec

Jáchymov (Karlovarsko) – Část veřej- nosti stále nesouhlasí s plánovanou výstavbou stezky v oblacích na Klínovci, kterou soukromý investor na nejvyšší hoře Krušných hor připravuje několik let. Takzvaný Skywalk Klínovec podle nich nega- tivně ovlivní dopravu v přilehlých městech a přispěje ke zničení pří- rody. Své připomínky dnes sdělili na veřejném projednávání, kterého se zúčastnilo vedení města Jáchymova i soukromý investor. Přípravy jednoho z největších projektů na Klínovci v posledních letech se nicméně blíží ke konci, investor musí ještě získat stavební povolení.


Odpůrci upozorňovali, že podporou masivního cestovního ruchu se navýší dopravní komplikace zejména v Jáchymově, který leží na jedné z hlavních příjezdových cest na Klínovec. Chybí podle nich také parkovací místa. Stezkou v oblacích a podobnými projekty se podle některých zničí zdejší netknutá příroda, plánovaná stavba se stane rušivým elementem vrcholu Klínovce, uvedli.

Podle Petra Zemana z firmy Skywalk, který na Klínovci provozuje také rozsáhlý skiareál, je nyní cílem odkup zbývajících pozemků, které vlastní město Jáchymov. Zeman uvedl, že má příslib města. Odkup pozemků se bude projednávat na zářijovém zastupitelstvu Jáchymova.

Firma pak bude usilovat o stavební povolení a stavba by poté mohla do roka začít. Práce by měly trvat podle Zemana několik měsíců, s náklady se počítá okolo 200 milionů korun. Současně chce firma na vrcholu Klínovce začít stavět multifunkční objekt, ve kterém by mělo vzniknout zázemí a restaurace, ale třeba i dětské hřiště nebo naučné centrum.

Vedení Jáchymova dnes vyjádřilo projektu podporu. Podle starosty Bronislava Grulicha (TOP 09) bude mít kladný vliv na rozvoj města, podpoří cestovní ruch i místní podnikatele. Městu zajistí i pravidelný finanční výnos.

"Město bude mít jednorázový příjem šest milionů korun za prodej pozemku pod věží, dále se podařilo vyjednat každoročně jeden milion korun za pronájem přístupové stezky. Další statisíce přijdou z vybírané daně z nemovitosti či z daně příjmu právnických osob se sídlem na území města," uvedl starosta.

Stezka v oblacích by měla být 500 metrů od osy klínoveckého vysílače. Vysoká bude 50 metrů, podle Zemana tedy nepřesáhne výšku bývalého hotelu na vrcholu Klínovce. Stavba je podle něj navržena tak, aby se pokácelo minimum stromů. Stezka bude dřevěná s ocelovou konstrukcí, součástí bude například i naučná trasa.

Podle Zemana se stavbou stezky rozvine na Klínovci a v jeho okolí letní turistika, která zajistí celoroční provoz místním podnikatelům. Vzniknout by tam měly v návaznosti až stovky pracovních míst, díky kterým si podnikatelé podle Zemana udrží zaměstnance ne pouze na zimní sezonu. Jedním z dalších cílů je zvrátit dnešní výrazný a negativní trend krátkodobé návštěvnosti, se kterou se oblast potýká, uvedl Zeman.
0 komentářů
přidat komentář