Vedení Prahy nechá ocenit hodnotu majetkového podílu státu v Kongresovém centru

Vložil
ČTK
19.02.2024 19:35
Praha


Praha - Vedení Prahy nechá vypracovat znalecký posudek, který určí hodnotu majetkového podílu státu v Kongresovém centru Praha (KCP). Ocenění poslouží k jednání mezi Prahou a státem o získání státního podílu hlavním městem. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili radní metropole. Základní kapitál KCP činí 3,68 miliardy korun, kdy stát vlastní prostřednictvím ministerstva financí (MF) 54,35 procenta akcií. KCP spravuje kongresovou budovu v Nuslích nebo sousední hotel a business centrum. Akciová společnost KCP vznikla 1. července 1995.


"S ohledem na dlouhodobé rozpory obou akcionářů...byla politicky dohodnuta varianta odkupu podílu MF v KCP. Za tímto účelem je třeba vypracovat znalecký posudek ocenění podílu MF," píše se v dokumentu. Spory se týkají například investic do výstavby nové výstavní haly nebo sanací garáží. Obě strany se dohodly, že posudek nechá vypracovat magistrát.

Zmíněný základní kapitál centra tvoří 368 kusů akcií na jméno, v zaknihované podobě o jmenovité hodnotě každé akcie deset milionů korun. Hlavní město je držitelem 168 akcií a zbytek patří státu.

O rozšíření centra se mluví mnoho let a před několika roky se konala architektonická soutěž, ve které zvítězila španělská kancelář OCA. Architekti navrhli na jihu od nynější budovy novou podlouhlou stavbu určenou pro doprovodné výstavy jednotlivých kongresů. Hlavní výstavní hala má mít variabilní vnitřní prostor, který bude možné upravit podle potřeb jednotlivých výstav. V minulosti se mluvilo rovněž o přístavbě na severní straně směrem k Nuselskému údolí.

Stát vstoupil do majetkové struktury KCP před zhruba deseti lety. Důvodem byly finanční potíže, které vznikly v roce 2000 v souvislosti se zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Rekonstrukci centra tehdy slíbil uhradit stát, který to ale neudělal, a KCP tak následně dlužilo 4,5 miliardy Kč. Kvůli splácení dluhu mu pak nezbývaly peníze na investice do modernizace či obnovy. Více než polovinu dluhu splatila firma sama. Oddluženo bylo KCP až poté, kdy do něj na konci roku 2013 majetkově vstoupil stát.

KCP dosáhlo v roce 2022 zisku ve výši 79,6 milionu korun, přičemž rok předtím skončilo jeho hospodaření kvůli opatřením proti pandemii covidu-19 ztrátou. Výnosy dosáhly 596,2 milionu, což je meziročně o 107 procent více. Centrem předloni prošlo přes 200.000 lidí a uskutečnilo se tu na 262 akcí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články