Ve Strážnici byla včera otevřena zrekonstruovaná synagoga

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
06.06.2008 09:55
Egypt

Káhira

Strážnice (Hodonínsko) - Po 15 letech oprav byla včera ve Strážnici na Hodonínsku otevřena zrekonstruovaná židovská synagoga. Její obnova si vyžádala deset milionů korun. V budoucnu bude sloužit obdobně jako synagoga v nedaleké Břeclavi k pořádání výstav a společenským akcí. ČTK to řekl Jaroslav Klenovský, který mapuje moravské židovské památky a podílel se i na pracích spojených s rekonstrukcí strážnické modlitebny.

    Na opravenou synagogu, kterou v roce 1941 zdemolovali nacisté, se včera přišlo podívat asi 20 potomků strážnických Židů, kteří dnes žijí po celém světě. Objekt byl před zahájením záchranných prací ve značně zchátralém stavu.
    Synagoga byla postavena v roce 1804 v klasicistním stylu. Před zahájením rekonstrukce byla budova do roku 1991 využívána jako sklad židlí vyrobených ve strážnickém podniku TON.
    Židovská modlitebna byla opravena na popud brněnské židovské obce. S její rekonstrukcí pomáhalo nejen město, kraj a stát, ale i mnoho firem. Vzácné malby v synagoze zrestauroval malíř Václav Holoubek. Synagogu bude využívat Městské muzeum ve Strážnici.
    Ve Strážnici žila kdysi početná židovská komunita. Se synagogou sousedí židovský hřbitov a poblíž je bývalé židovské město - zástavba s úzkými uličkami a malými domy, byť ne všechny byly opraveny citlivě k charakteru čtvrti.
0 komentářů
přidat komentář