V Telči skončí opravy radnice na historickém náměstí zkraje příštího roku

Vložil
ČTK
11.10.2021 18:25
Telč

Telč – V Telči dokončí stavbaři opravy radnice přibližně za 30 milionů korun do ledna. Na- plno by měl úřad v rekonstruované histori- cké budově na náměstí Zachariáše z Hradce znovu fungovat od května příštího roku, do té doby by se tam mělo vrátit také infor- mační centrum, řekl dnes novinářům vedoucí městského odboru rozvoje Vladimír Švec.


Úředníci přechodně pracují na různých místech. "Postupně, tak, jak se nám podaří vybavit prostory, předpokládáme, že by se odbory měly stěhovat zpátky na radnici," uvedl Švec. Doplnil, že rekonstrukce radnice je druhou etapou velkého projektu dotovaného z evropského programu IROP, který se týkal dvou historických budov na náměstí. Opravy domu dětí a mládeže naproti radnici dokončilo město vloni.

Telčské historické jádro je mezi památkami UNESCO. Nejstarší nalezená písemná zmínka o měšťanském domě, v němž je teď dům dětí a mládeže (DDM), je z roku 1541, týká se úmrtí majitele nemovitosti. Uvedl to ředitel DDM Luboš Janovský.

Rekonstrukce tohoto domu s popisným číslem 66 stála včetně vybavení 35 milionů korun, odehrávala se pod dohledem památkářů. Vzhledem k poškození některých prvků byla oprava nutná. "Když jsme odkryli stropní konstrukce, tak jsme zjistili, že podlahy a další konstrukce jsou ještě poškozenější, než jsme možná sami předpokládali," uvedl Švec.

Kromě záchrany domu tam byly díky investici otevřené nové prostory. Podzemí město propojilo s již dříve otevřenou částí telčského podzemního labyrintu, přístupná je teď cesta měřící okolo 250 metrů. Kromě obnovy prvního a druhého nadzemního podlaží domu dětí nechalo město vytvořit nový užitný prostor v podkroví, kde byl dřív jen sklad.

Na kroužky chodilo do DDM před koronavirovou epidemií v Telči i kolem 1000 dětí. Podle ředitele by se v nynějším školním roce mohly počty účastníků dostat k 800. DDM organizuje různé aktivity, včetně sportovních, rukodělných nebo jazykových kroužků. Zájmových útvarů má otevřených okolo 60.
0 komentářů
přidat komentář

Související články