V Rožnově už dokončili stavbu Jurkovičovy rozhledny

Vložil
ČTK
19.01.2012 16:00
Dušan Samo Jurkovič

foto: Jiří Škrobák
Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko) - V Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku dokončili stavbu Jurkovičovy rozhledny. Nový turistický cíl podle návrhu slavného architekta Dušana Jurkoviče z roku 1896 se lidem otevře na přelomu dubna a května, řekl dnes ČTK mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross. Stavbu rozhledny v době krize přitom v loňském roce kritizovali někteří zastupitelé.
    Stavba by podle Grosse měla být zkolaudována v únoru. "Nyní provádíme ještě terénní úpravy v okolí, také drobné reklamace a nedodělky," poznamenal Gross. Investice do rozhledny přesáhla deset milionů korun, část má pokrýt dotace z Evropské unie.
    Rozhledna vysoká 18 metrů vyrostla na Karlově kopci nad Valašskou dědinou, která tvoří jeden z celků skanzenu Valašského muzea v přírodě. Prozatím je lidem nedostupná, kvůli ochraně je tam instalované protipohybové a protipožární čidlo, uvedl mluvčí.
    Pro připomínku budoucím generacím o dění v Rožnově pod Radhoštěm uložila radnice do kopule střechy rozhledny několik věcí. "V tubusu je láhev valašské slivovice, informace o historii plánů stavby rozhledny, seznam členů zastupitelstva města a aktuální vydání Spektra Rožnovska," uvedl Gross.
     Hlavním cílem Rožnova pod Radhoštěm bylo zatraktivnit město i celý mikroregion a přilákat více turistů či obdivovatelů jedinečného Jurkovičova architektonického stylu. Lidé ho mohou obdivovat také například na Pustevnách nedaleko Radhoště, kde jsou stavby Libušín a Maměnka. Ve Zlínském kraji jsou stavby projektované Jurkovičem k vidění také v lázeňském městě Luhačovice.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
.
Norbert Obršál
19.01.12 10:15
zobrazit všechny komentáře

Související články