V pražských Holešovicích má do sedmi let vzniknout až tisíc bytů

PRAHA - Až tisíc bytů, kancelářské a obchodní prostory, restaurace a kavárny by měly do pěti až sedmi let vzniknout v pražských Holešovicích. Projekt Prague Marina se nachází na místě, kde byl před 110 lety vybudován nejvýznamnější pražský přístav. Celkový rozsah výstavby včetně již fungující výškové kancelářské budovy Lighthouse představuje investici přesahující 500 milionů dolarů (12,5 miliardy Kč). Novinářům to dnes řekl generální ředitel Lighthouse Group Tamir Winterstein.

První fáze výstavby zahrnuje zhruba 350 nadstandardních bytů o velikosti 40 až 220 metrů čtverečních, které se budou nacházet ve třech samostatných osmi- až desetipodlažních bytových domech. Cena za metr čtvereční dosahuje zhruba 49.000 Kč až přibližně 70.000 Kč bez DPH. Výstavba začne do poloviny roku 2006 a dokončení je plánováno během roku 2007. V současnosti se čeká na vydání územního rozhodnutí. Výběrové řízení na generálního dodavatele stavby bude vypsáno v první polovině příštího roku.
Při výstavbě projektu, který se bude nacházet zhruba na 350.000 metrech čtverečních hrubé plochy, budou zachovány i současné památkově chráněné objekty, například historický lodní výtah. K zajímavostem bude patřit vedle vytvoření sportovní mariny pro rekreační plavidla i obnovení průtoku vody v přístavu původním proplachovacím kanálem. Architekty projektu Prague Marina je české studio A.D.N.S. architekti a anglická společnost Chapman Taylor.
Nová zástavba je plánována na místě, které v roce 2002 zasáhly ničivé povodně. Celé nábřeží však je už nyní chráněno proti povodni systémem, který na levém břehu Vltavy nechalo vybudovat hlavní město. Ochranné hráze úroveň povodně z roku 2002 přesahují.
Developer projektu, akciová společnost Prague Marina, patří do skupiny Lighthouse Group, která mimo jiné provozuje komerční areál v pražské Šárce a loni v Holešovicích dokončila dominantní administrativní výškovou budovu Lighthouse. Aktivity chce firma rozšířit i do dalších měst, v současné době se dokončují jednání o větším bytovém projektu v Brně. Bližší informace firma v tuto chvíli nechtěla zveřejnit.

Lighthouse Group plánuje v Praze Žižkově postavit kolem 900 bytů


PRAHA - Na ploše téměř 15 hektarů by mělo na pražském Žižkově během pěti let vzniknout kolem 900 nových bytových jednotek od garsoniér po čtyřpokojové byty. Plánovány jsou také plochy pro komerční využití. Investice se odhadují na 150 milionů eur, což je v přepočtu zhruba 4,4 miliardy korun. Novinářům to dnes řekl generální ředitel společnosti Lighthouse Group Tamir Winterstein.
Byty vzniknou v přibližně 30 samostatných sedmi- až dvanáctipodlažních domech. Ceny bytů se budou pohybovat mezi 35.000 až 43.000 Kč za metr čtvereční bez DPH. To přibližně odpovídá cenám, za které se byty v metropoli nejčastěji prodávají. Někteří developeři však nabízejí i levnější byty, jako například firma Ekospol, která v nově budovaném bytovém areálu Boloňská v Praze 10 nabízí cenu od 26.000 korun za metr čtvereční včetně daně z přidané hodnoty.
Výstavba projektu Zelené město, který se nachází v bývalé zahrádkářské kolonii Jarov, se uskuteční ve čtyřech fázích. První fáze výstavby, ve které by mělo vzniknout kolem 200 bytů, začne před polovinou příštího roku a ukončena by měla být do konce roku 2007. V současné době firma čeká na vydání územního rozhodnutí. Generálního dodavatele pak vybere v první polovině příštího roku. Architektem je pražské studio United Architect Studio v čele s Jaroslavem Myškou, který například pracuje i na projektu sídliště v Praze Modřanech pro izraelskou developerskou firmu Neocity Group.
Lighthouse Group připravuje vedle Zeleného města také výstavbu Prague Marina v pražských Holešovicích, kde by mělo do pěti až sedmi let vzniknout až tisíc bytů, kancelářské a obchodní prostory, restaurace a kavárny. K dokončeným projektům patří výšková budova Lighthouse, která se nachází rovněž v Holešovicích. Aktivity firma plánuje i v dalších městech, v současnosti jedná o větším bytovém projektu v Brně.
7 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
...Děkan...kouknu!
šakal
19.02.06 08:09
...Hm...
šakal
19.02.06 08:29
...
tovyx
24.02.06 05:36
...Ale ono to zatím nevypadá zle.
šakal
25.02.06 02:18
zobrazit všechny komentáře

Související články