V pražském zámku Veleslavín by se mohly učit ukrajinské děti

Vložil
ČTK
06.04.2022 18:05
Praha


Praha – Pražský magistrát chce ve spolupráci s Prahou 6 umístit do zámku Veleslavín učebny pro děti ukrajinských uprchlíků. Radní Jan Chabr (TOP 09) sdělil ČTK, že město nyní dokončuje vyjednávání se státem o získání zámku, ale nutné úpravy by měly začít ještě před převodem tak, aby bylo možné zámek využívat co nejrychleji. Školství by měl sloužit i v budoucnu, kromě toho by areál mohl sloužit i pro sociální služby.


Veleslavínský zámek vlastní stát, město již delší dobu jedná o jeho získání. Pražští zastupitelé nedávno schválili, že magistrát za zámek státu přenechá parcely v Nemocnici Na Homolce a Faustův dům na Karlově náměstí, který využívá Všeobecná fakultní nemocnice.

Chabr uvedl, že město nyní dokončuje jednání o směně s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Město zároveň dokončilo průzkum areálu a v blízké době tam plánuje otevřít učebny. "Po určitých stavebně-technických investicích je možno zprovoznit areál původního zámku, tam byl do nedávné doby i nájemce, takže tam se i vytápí. Chybí tam jen sociální zařízení," řekl radní.

Dodal, že město nutnými úpravami pověřilo svoji firmu Trade Centre Praha (TCP). Investice by podle radního měly dosahovat nejvýše nižších stovek tisíc korun. Kapacitně by zámek mohl pojmout i celou základní školu, dodal. Zbytek areálu, který se skládá i z dalších budov, je nicméně v horším stavu a výhledově si podle dva roky starých odhadů vyžádá investice až 900 milionů korun, řekl Chabr.

Školství by měl zámek sloužit i poté, co pomine uprchlická krize. Mohla by se tam podle radního přesunout část Základní školy Dědina nebo soukromá Anglo-německá obchodní akademie, které bude končit nájem v budově v Bělohorské ulici. Dále by podle dřívějších vyjádření zástupců města měl areál sloužit i sociálním účelům, mohlo by tam vzniknout například hospicové centrum.

Chabr dále řekl, že město možná v připravované směně zámku za městský majetek přenechá státu i jednu nebo více hasičských stanic, které magistrát vlastní, ale využívá je hasičský sbor. "Dává logiku, aby postupně přešly na stát, aby si tam mohli provádět investice a opravy, které potřebují," uvedl. Město i ÚZSVM podle něj budou usilovat o to, aby majetková směna měla nulovou bilanci, tedy aby ani jedna strana nemusela doplácet. K tomu by právě mohly posloužit hasičské stanice, protože hodnota zámku Veleslavín bude zřejmě vyšší než směňovaného městského majetku.

Město připravuje také další směnu majetku se státem. Za většinu areálu Fakultní nemocnice na Bulovce získá prázdné kasárny v Karlíně, areál na Bohdalci vhodný k výstavbě městských bytů, pozemky u grafické školy v Hellichově ulici na Malé Straně, parcely vedle Základní školy Eden, pozemek v Záběhlicích pro výstavbu školy a bývalou budovu ministerstva vnitra, do které by se měl podle Chabra rozšířit Kampus Hybernská. O obou směnách budou do letních prázdnin ještě samostatně znovu hlasovat městští zastupitelé.

Zámek Veleslavín s historickým parkem, který se rozkládá na třech hektarech, pochází přibližně z roku 1725. Byl postaven podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera pro císařovnu Amálii Brunšvickou. Naposledy byl rekonstruován v roce 1986. ÚZSVM převzal památku v roce 2015 od ministerstva práce a sociálních věcí. V posledních letech zámek a přilehlé budovy chátrají a areál s lesoparkem je uzavřený veřejnosti.
0 komentářů
přidat komentář

Související články