V Ostravě začíná přestavba stadionu na Bazalech za čtvrt miliardy

Zdroj
Vlastimil Vyplel
Vložil
ČTK
09.07.2018 17:50
Ostrava

Ostrava - Fotbalový stadion na ostravských Bazalech, kde dříve hrál svá utkání Baník, se začíná přestavovat na moderní tréninkový areál pro mládež z celého Moravskoslezského kraje. Už v úterý se stavbaři pustí do odstrojování a demolice hlavní tribuny, která by měla zcela zmizet do šesti týdnů. Přestavba areálu přijde na více než 250 milionů, hráči by na nová hřiště měli poprvé vyběhnout v září příštího roku. Novinářům to dnes řekli zástupci města, kraje a společnosti Hochtief CZ, která má stavbu na starosti.


Firma dnes přebrala staveniště. "Do šesti týdnů by měly být ukončeny demolice a měli bychom zahájit výstavbu nové budovy. Začneme dělat opěrné zdi, pilotové stěny, začne se pracovat i na terénních úpravách, násypech pro nová tréninková hřiště a začneme dělat novou budovu. Monolit by měl být dokončený do konce roku," řekl ředitel divize Morava společnosti Hochtief David Horák.

Nová hlavní budova areálu vznikne na základech nynější hlavní tribuny. "Maximum prostoru bude využito pro šatny fotbalistů, pro jejich regeneraci a rehabilitaci, včetně pracovišť fyzioterapeutů a lékařů. Bude tady možnost stravování, bude tady administrativní a technické zázemí. V budově bude rovněž tělocvična, ve které bude možno hrát futsalová utkání," řekl projektant Pavel Krátký ze společnosti Projektstudio EUCZ.

Během přestavby areálu se především rozšíří plochy fotbalových hřišť. "Hlavní fotbalové hřiště bude upraveno pro univerzální tréninkovou plochu, na které bude možné umístit tři příčná tréninková hřiště, anebo standardní hřiště pro mistrovská utkání," řekl Krátký.

V jižní části areálu, kde je nyní jedno tréninkové hřiště, vzniknou po výrazných terénních úpravách svahu hřiště dvě. "Jedno bude s umělým povrchem a druhé s přírodním trávníkem. Hřiště s umělým povrchem bude vybaveno i umělým osvětlením," řekl Krátký.

U hlavní plochy vznikne nové hlediště s kapacitou 450 míst. Pod ním bude krytá šedesátimetrová běžecká dráha. Současné nekryté ochozy zůstanou jako zpevněné konstrukce svahu, schodiště budou sanována a upravena pro tréninkové účely. Projekt počítá i se rekonstrukcí okolních zpevněných ploch a rozšířením parkovacích kapacit.

Město Ostrava, kterému areál patří, dá na přestavbu z rozpočtu 190 milionů korun, kraj přispěje 70 miliony. Fotbalová asociace České republiky (FAČR) bude na chod fotbalové akademie každý rok dávat tři miliony korun. V areálu by mělo trénovat a hrát fotbal okolo 350 hráčů, chlapců i dívek, ve věku od šesti do 19 let.

Sportovní ředitel mládeže Baníku Petr Mašlej řekl, že klub se potýká s nedostatkem tréninkových ploch. Přestavba stadionu na Bazalech pomůže vyřešit nedostatek hřišť pro mládež. V akademii FAČR na Bazalech budou talentované děti z celého kraje. "Díky tomu, že Baník Ostrava má klubovou akademii, tak má možnost první volby a může si nejlepší děti z akademie převzít do své klubové akademie, ta je od kategorie U16, a následně se podílet na jejich vývoji," řekl Mašlej.

Náměstek ostravského primátora Vladimír Cigánek (ODS) řekl, že ve městě schází asi 16 fotbalových hřišť. Ostrava nyní připravuje mimo jiné projekt na rekonstrukci bývalého areálu VOKD v Porubě. "Areál bude v sobě zahrnovat jak fotbalové hřiště, tak hřiště pro americký fotbal a pro lehkou atletiku. Náklady budou kolem 80 až 100 milionů korun," řekl Cigánek.

Stadion Bazaly ve Slezské Ostravě byl oficiálně otevřen 19. dubna 1959. Na přelomu 70. a 80. let tam nebyly výjimkou ani třicetitisícové návštěvy, pak byla kapacita snížena, naposledy na 10.039 míst. Ostravští fotbalisté na Bazalech vybojovali čtyřikrát mistrovský titul (1976, 1980, 1981, 2004), několik zápasů tam odehrála i česká fotbalová reprezentace. Od roku 2013 patří stadion městu. Baník hraje od roku 2015 své zápasy na rekonstruovaném Městském stadionu ve Vítkovicích.
0 komentářů
přidat komentář

Související články