V Ostravě začala obnova Dolní oblasti Vítkovic

Zdroj
Hana Halfarová
Vložil
ČTK
13.10.2009 20:40
Ostrava

Ostrava - V Ostravě dnes oficiálně začala obnova industriálních památek v takzvané Dolní oblasti Vítkovic. Dotací 500 milionů korun na ni přispěla Evropská unie a stát. Jako první se dočkají rekonstrukce šestá energetická ústředna, plynojem a jedna ze tří vysokých pecí. Chráněné objekty se změní ve výukový areál, kongresové centrum a naučnou prohlídkovou trasu. Do průmyslového areálu Vítkovic by se tak měl vrátit život za dva až čtyři roky.
    Oživení národní kulturní památky odstartoval po pěti letech jednání a příprav podpis ministra kultury Václava Riedlbaucha a šéfa představenstva VÍTKOVIC Jana Světlíka pod smlouvu o poskytnutí dotace. Světlík zastoupil sdružení Dolní oblast Vítkovice, které za projektem stojí. Jeho členy jsou firmy ze skupiny VÍTKOVICE HOLDING a Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava, partnery město Ostrava i Moravskoslezský kraj.
    Podle Světlíka je cílem vrátit do průmyslového areálu život, ne jen opravit památky. "Chceme vytvořit nové širší centrum Ostravy," řekl. Sdružení získalo dotaci z evropských fondů i  státního rozpočtu, určenou pro podporu využití národního kulturního dědictví. "Vznikem industriálního parku dostanou umrtvené objekty novou funkci a využití, které bude atraktivní pro odbornou i laickou veřejnost," uvedl ministr.
    Nejpozději do roku 2013 z VI. energetické ústředny dle architektonického návrhu manželů Zemánkových vznikne výukové centrum včetně interaktivního muzea. Z vysoké pece č. 1 se stane naučná prohlídková trasa s výhledem na Ostravu. Za její proměnou stojí uznávaný architekt Josef Pleskot. Podle jeho návrhu se promění i obří plynojem z roku 1921 v multifunkční centrum s kongresovým sálem pro 1500 lidí, galerií i kavárnou.
    Díky dotaci mohou v plynojemu začít výzkumné práce podzemních chodeb, jimiž proudila voda a plyn. Podle historické dokumentace by měly mít parametry, že by se daly využít jako únikové cesty pro návštěvníky. "Zatím jsme v nich ale nebyli," řekl Pleskot. Čtyřpodlažní centrum vměstnal architekt do kruhového plynojemu, jeho stavba má začít příští rok.
    Do obřího plynojemu se dnes poprvé mohla podívat veřejnost, aby viděla jeho útroby před zahájením rekonstrukce. Prostor, který podle Světlíka 70 let téměř nikdo neviděl, ožil mimo jiné ukázkou divadelního představení Komorní scény Arény. "Je to působivý prostor. Neumíme se ani představit, že se ještě zdvojnásobí do původní výšky," shodovali se návštěvníci.
    Strojírenské VÍTKOVICE, jimž Dolní oblast Vítkovic patří, chtějí obnovit postupně celý průmyslový areál. Památkově chráněných je v něm 11 hektarů, které se staly Evropským kulturním dědictvím. Na zbývajících 140 hektarech blízko centra Ostravy má vzniknout kulturně-společenské areál s vědeckými pracovišti, vysokoškolským centrem a veřejným sportovištěm. Developerský projekt Nové Vítkovice si vyžádá až 60 miliard Kč.
0 komentářů
přidat komentář

Související články