V Ostravě se chystá přestavba mrakodrapu, má stát 390 mil. Kč

Ostrava – Ostrava chce pokračovat v projektu rekonstrukce nejvyššího domu v krajském městě. Mrakodrap o 22 podlažích v Ostrčilově ulici by se měl ještě o jedno podlaží zvýšit. V objektu vzniknou komerční prostory a také 76 bytů od nejmenších 1+kk až po exkluzivní mezonetové byty v nejvyšších patrech. V přistavěném patře bude kavárna s vyhlídkou. Návrh rekonstrukce připravilo studio AI - DESIGN světoznámé architektky Evy Jiřičné a architekta Petra Vágnera, které ho včera se zástupci města představilo novinářům.


Náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová (ANO) uvedla, že v lokalitě by mělo být v novém parkovacím domě vybudováno rovněž 130 až 170 parkovacích míst. Jeho umístění se zatím řeší. Město předpokládá, že celkové náklady na přestavbu včetně parkování by měly dosáhnout zhruba 390 milionů korun. "Pokud si to přepočteme a srovnáme s jinými bytovými projekty, které děláme, tak je to cena, která se nevymyká," uvedla Bajgarová.

Podle ní se vedení města shodlo na tom, že chce v projektu pokračovat a uskutečnit ho podle připraveného návrhu. "Samozřejmě tak, jak se snažíme už delší dobu, tak bychom to rádi udělali za účasti soukromého investora," řekla Bajgarová. Město by tak využilo obdobný model jako u bytového projektu Nové Lauby. Soukromému investorovi nabídne projekt a jeho realizaci a následně si odkoupí určitý podíl bytů a parkování. "Předpokládáme, že to bude vyžadovat komplexní projekt, pokud budeme optimisté, tak na něj potřebujeme dva roky," uvedla Bajgarová. Další zhruba dva roky by pak mohla trvat samotná rekonstrukce.

Podle primátora Tomáše Macury (ANO) ještě není jasné, jak velký bude podíl bytů, které zůstanou v majetku města. Domnívá se ale, že by šlo určitě o menší polovinu, spíše třetinu bytů. Macura se neobává, že by se městu pro projekt nepodařilo získat partnera ze soukromé sféry. "Nebojím se, že by o tento projekt a byty v něm nebyl zájem. Ta lokalita je atraktivní," míní Macura.

Podle architekty Jiřičné se studio při přípravě návrhu důkladně věnovalo především statice budovy. Objekt se totiž bude nejen zvyšovat, ale v rozích v něm například přibudou balkony a kvůli vyšší bezpečnosti také tubus se schodištěm a výtahy. Podle Jiřičné bylo snahou architektů vytvořit objekt, v němž by sami chtěli bydlet, a který bude odpovídat aktuálním nárokům na bydlení. Před rekonstrukcí bude nutné demolovat opláštění objektu, z něhož v podstatě zůstane jen železobetonový skelet, který se bude následně přestavovat. Kdyby město objekt nechalo zdemolovat, stálo by to podle primátora zhruba 80 milionů korun.

Budova má výšku 68 metrů a čtvercový půdorys. Je postavena v takzvaně pozdním internacionálním stylu. Jde o nejvyšší ostravský dům a třetí nejvyšší ostravskou stavbu po Nové radnici a Bolt Tower. Postaven byl v letech 1965 až 1968. Využíval se k bydlení i jako kancelářské prostory. Několik let je ale již prázdný a chátrá.
0 komentářů
přidat komentář

Související články