V Mostě začíná obnova zchátralého parku Střed, otevřen má být v záři 2023

Vložil
ČTK
06.06.2022 20:30
Most


Most – V Mostě začíná rekonstrukce parku Střed u sportovní haly, který léta chátrá. Cílem je přivést do něj znovu návštěvníky. Umělecká díla v něm zůstanou zachována, stromy se budou kácet minimálně. Otevřen pro veřejnost bude park v září 2023, informovalo město na svém webu.


Vedení města nyní podepsalo smlouvu se zhotovitelem, společností Gardenline, která zvítězila ve výběrovém řízení. Ze smlouvy zveřejněné v registru smluv vyplývá, že hodnota zakázky bez DPH je 83,8 milionu korun. Na obnově spolupracuje město s Nadací Proměny.

Park má rozlohu přes 52 metrů čtverečních. Přestavbě předcházel průzkum veřejného mínění, v němž lidé uváděli, co by si v něm přáli. Projektovou dokumentaci dokončilo město v závěru loňského roku. Území se upraví podle návrhu týmů architektů a krajinářů kolem Tilla Rehwaldta a Patrika Hoffmana, kteří vyhráli architektonickou soutěž.

Park je řešen tak, aby nevyžadoval vysoké finanční ani časové nároky na údržbu. "Věřím, že se nám povede park proměnit v oblíbené místo, jakým byl dřív. Částečnou obnovou původních vodních prvků uděláme určitě radost pamětníkům a seniorům, své místo si v parku najdou také rodiny s dětmi, sportovci, milovníci kultury nebo dobré kávy. Vítězné řešení architektů, se kterým uspěli v architektonické soutěži, se vyrovnává i s rizikem vandalismu a s tím, abychom zvládli udržet provoz parku do budoucna," uvedl primátor Jan Paparega (ProMOST).

Důležitou součástí návrhu je hospodaření s dešťovou vodou. Odborníci nejprve ošetří stromy, poté se budou demolovat nefunkční plochy a bazény. Následovat bude stavba nových objektů, cest, vodních prvků a sadová a parková úprava. Park bude osvětlen a doplněn mobiliářem, jako jsou lavičky, pódium, sportoviště, posilovna pro seniory nebo domov správce. Základní kámen Znovuzrození parku Střed bude slavnostně poklepán 22. června. Virtuální prohlídku si mohou zájemci projít na facebooku Nadace Proměny, která podpořila projekt 25 miliony korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články