V Liberci dokončili opravu a zabezpečení Valdštejnských domků

Vložil
ČTK
28.11.2019 08:05
Liberec

Liberec - Opravu a zabezpečení Valdštejnských domků dokončili stavbaři v Liberci. Hrázděné domy nebo spíše jejich torza patří k nejstarším dochovaným stavbám v krajském městě a jsou součástí Střední průmyslové školy stavební Liberec. Šlo v podstatě o záchranné práce, vyměnily se střechy, bylo třeba staticky zajistit krovy a zakotvit je k sousednímu zděnému domu, opravou prošly i hrázděné fasády, řekl dnes novinářům ředitel školy Radek Cikl. Práce stály bezmála milion korun.


Původní neošetřené dřevěné šindele začaly hnít, proto je řemeslníci vyměnili. Střechu pokryli novými štípanými šindeli, tentokrát jsou ale ošetřené a hned v příštím roce je čeká další nátěr. Střechy, které jsou teď světlé, pak budou tmavé stejně jako hrázdění. Obnovené je měděné oplechování. "Hrázdění se muselo celé seškrábat a opravit, práce na něm bylo mnohem víc, než jsme čekali. Vápenné nátěry si lépe rozumí s hlínou, ale ne s cementem, který tam někde byl," doplnil Petr Šverma ze společnosti Durago, která se na rekonstrukce historických objektů specializuje.

Soubor známý jako Valdštejnské domky se dříve také nazýval Černé loubí. Objekty představují poslední doklad hrázděné zástavby libereckého Nového Města, založeného Albrechtem z Valdštejna v letech 1622-1634. Dochované domy jsou ale mladší, podle literatury z let 1678-1681. V 70. letech minulého století už byly v havarijním stavu a město na ně dokonce vydalo demoliční výměr. Díky úsilí školy se ale podařilo zachovat alespoň štítová průčelí, kterou stavbaři zakomponovali do přístavby stavební průmyslovky. Původně v nich byly kabinety, dnes jsou ale prázdné.

Z původních roubených domů se zachovala zhruba čtvrtina, mají jedno patro a podkroví s nízkými stropy. "Chceme je zateplit a interiéry by měly být do budoucna co nejvíc bílé, chceme tam přejít na systém hrázdění," řekl pedagog Karel Vitouš. Jeden z domků by podle něj chtěla škola využít pro muzeum, v němž by se shromažďovaly školní pomůcky. V dalším by mohly být kabinety, jeden by mohl případně posloužit pro členy či předsedy maturitních komisí. Práce na opravě domků tak budou pokračovat v dalších letech, podílet by se na nich měli i sami studenti.
0 komentářů
přidat komentář