V Kroměříži bude odhalena lavička Václava Havla od Bořka Šípka

Zdroj
Jan Vondrášek
Vložil
ČTK
06.09.2016 08:05
Kroměříž

Kroměříž - V Kroměříži bude 14. září slavnostně odhalena lavička Václava Havla vytvořená podle návrhu prezidentova přítele, letos zesnulého architekta Bořka Šípka. Bude stát na Velkém náměstí před budovou Muzea Kroměřížska. S myšlenkou přišel Klub UNESCO Kroměříž, který letos slaví 25. výročí svého založení, a podporuje ji i radnice.


"Myslíme si, že první prezident si zaslouží mít tady na sebe tuto památku. Navíc práce Bořka Šípka jsou celosvětově známé, a myslím si, že i v oblasti cestovního ruchu možná trošku Kroměříži pomůžou," řekl dnes novinářům starosta Jaroslav Němec (ANO). Při volbě umístění lavičky připomínající odkaz prvního postkomunistického prezidenta existovalo více variant.

Byl mezi nimi například prostor před zámkem, radnicí nebo před budovou Justiční akademie na Masarykově náměstí. Nakonec bylo zvoleno místo před muzeem. Podle Němce se ale ani toto místo netěší všeobecnému souhlasu, tři lidé si na tento záměr už na radnici stěžovali. Prostor je vydlážděn a na instalaci lavičky připraven. Lavička je už v sídle Klubu UNESCO.

S myšlenkou vytvořit projekt laviček Václava Havla přišel český velvyslanec v USA Petr Gandalovič. První lavička byla zpřístupněna na univerzitě v americkém Georgetownu v říjnu 2013; následovaly instalace v Dublinu, Barceloně, Praze, Českých Budějovicích, Benátkách, Hradci Králové, Plzni, Karlových Varech nebo Liberci. Stojí i na univerzitách v izraelském Tel Avivu a britském Oxfordu.

Konstrukce Šípkova díla se skládá ze dvou kovových židlí připojených ke stolu kolem lípy, českého národního stromu. Lavičky mají sloužit jako místa potkávání, dialogu a diskusí. Pořízení lavičky přijde zhruba na 220.000 korun, dalších 30.000 Kč bude stát užití Havlova jména. Částkou 100.000 Kč přispěje radnice. Kroměřížská lavička Václava Havla je první ve Zlínském kraji.
0 komentářů
přidat komentář

Související články