V Kopřivnici začala oprava střechy Šustalovy vily, v níž sídlí Lašské muzeum

Vložil
ČTK
08.06.2022 19:45
Kopřivnice

Kopřivnice – V Kopřivnici na Novojičínsku začala rekonstrukce střechy Šustalovy vily v sadu Edvarda Beneše, v níž sídlí Lašské muzeum. V následujících dnech se v budově budou opravovat také okna a dveře. Město to přijde celkem na 6,5 milionu korun. ČTK to sdělila mluvčí kopřivnické radnice Lucie Macháčková.


"Přestože výběrové řízení na rekonstrukci střechy zkomplikoval nárůst cen mědi, nakonec se podařilo vybrat kvalifikovanou firmu s bohatými zkušenostmi. Výměna střešní krytiny i klempířských prvků vyjde městský rozpočet na více než šest milionů korun a hotova má být v polovině srpna," uvedla Macháčková.

Rychlá oprava oken a dveří se bude dělat souběžně se střechou. "Dveře budou opraveny a natřeny kompletně, z oken pouze vnější rámy podléhající působení povětrnostních vlivů. Jelikož při vysazování oken bude možné využít již postavené lešení, ušetří město čas i peníze. Repase oken a dveří bude stát zhruba 500.000 korun, termín dokončení je stanoven na začátek července," uvedla mluvčí.

Šustalova vila pochází z konce 19. století a patří mezi nejkrásnější historické budovy ve městě. "Původně sloužila Josefu Šustalovi – synovi zakladatele kopřivnické továrny na kočáry, po druhé světové válce byla přidělena pro potřeby vznikajícího Lašského muzea," uvedla Macháčková.

V letech 2004 až 2005 prošla vila komplexní rekonstrukcí, od té doby se tam dělalo jen pár menších oprav. "Střešní krytina již tedy potřebovala výměnu, což doložil i zpracovaný znalecký posudek. V souvislosti s budováním nové expozice Dany a Emila Zátopkových tato potřeba ještě zesílila," uvedla mluvčí.

Kvůli budování výstavy je muzeum od listopadu zavřené. Expozici město připravuje k letošnímu 100. výročí narození svého rodáka Zátopka a jeho ženy, oba se narodili 19. září 1922.
0 komentářů
přidat komentář