V Klementinu se zvažuje depozitář na nádvoří

Zdroj
Karel Čapek
Vložil
ČTK
13.08.2009 10:55
Praha

Praha - Národní knihovna v Praze uvažuje o vybudování depozitáře knih na jednom z nádvoří Klementina. Podle mluvčí Národní knihovny (NK) Barbory Stýblové s přízemním depozitářem počítá jedna z pěti variant rekonstrukce, kterou vedení knihovny doporučilo k dalšímu rozpracování. V podzemním úložišti depozitář podle ní nevznikne.
    Oficiální vyjádření knihovny neodpovídá dokumentaci k posouzení vlivu stavby na životní prostředí EIA, u níž je oznamovatelem právě Národní knihovna a která byla zveřejněna v pondělí 10. srpna. Ta počítá s vystavěním "podzemního jednopodlažního depozitáře v prostoru Hospodářského dvora". Celkem by nová podzemní část, zahrnující vedle depozitáře a i prostory k parkování, měla mít necelých 6000 metrů krychlových.
    Bližší informace k přestavbě Klementina odmítá Národní knihovna zveřejnit, odkazuje pouze na strohou tiskovou zprávu, podle které Metroprojekt Praha, a.s. představil vedení knihovny několik variant revitalizace Klementina. To doporučilo dopracovat pět alternativ, což by mohlo být hotovo do konce září.
    Podle dokumentace k EIA se oprava Klementina bude týkat všech jeho budov s výjimkou kostelů Svatého Klimenta a Nejsvětějšího Salvátora. Ty Národní knihovna nevlastní.
    Klementinum by při rekonstrukci mělo dostat nové fasády a okna, dočká se ale i rozsáhlejších změn. Zbourána by například měla být hala služeb, místo ní by mohla vyrůst několikapatrová budova. Plánuje se také zastřešení Divadelního nádvoří, odkud by vedly výtahy a schodiště do dalších částí knihovny.
    Stavět by se také měly dvě patra podzemních garáží pod Technickým nádvořím. Již v úterý Stýblová ČTK řekla, že byl zcela zavržen návrh, který počítal s probouráním velkého vstupu do Platnéřské ulice.
    "Kromě zlepšení podmínek pro čtenáře a badatele dojde i k většímu otevření areálu veřejnosti," uvádí se v dokumentaci s tím, že nejkrásnější barokní prostory budou vyčleněny pro expozice o historii Klementina. Části areálu také knihovna poskytne jiným institucím pro vědeckou a kulturní činnost.
    Vedení knihovny plánuje oživit nádvoří, která budou nově vydlážděna, na Hlavním a Studentském nádvoří bude vysázena zeleň a umístěny lavičky. Pokud proti nebudou památkáři, na Révovém nádvoří by mohla být obnovena barokní zahrada.
    Protože plánování přestavby Klementina je teprve ve fázi studií, památkáři ji zatím nezkoumali. "Až nám bude předložen projekt, budeme se vyjadřovat, jestli to památku neponičí," řekla ČTK mluvčí Národního památkového ústavu Zdeňka Kalová.
    Rekonstrukce knihovny s sebou přinese i několik zajímavých technických řešení. Vnitřní prostory by například podle návrhu mohla chladit voda z Vltavy, podobné řešení je podle dokumentace použito například v  Národním divadle, Rudolfinu nebo hotelu Hilton. Voda by byla čerpána pravděpodobně z Alšova nábřeží a vypouštěna dále po proudu. V případě požáru by depozitáře hasila vysokotlaká vodní mlha. Zachováno také zůstane funkční část potrubní pošty.
    Rekonstrukci a revitalizaci Klementina plánuje knihovna dlouho, chtěla ji však především skloubit se stavbou nové budovy, která měla řešit kapacitní problémy. Projekt nové budovy je především z politických důvodů zatím mrtev, knihovna se nyní soustředí na budování jiných prostorových kapacit.
    Rozšířit proto chce depozitář v Hostivaři, jeho dostavba by se podle Stýblové měla v příštích dnech dostat do fáze územního řízení. Do Hostivaře by měla být přemístěna část provozů a část depozitářů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články