V klášteře Kladruby dnes začala rekonstrukce za 146 milionů korun

Vložil
ČTK
12.08.2020 16:50
Kladruby - Poklepáním na základní kámen byla dnes zahájena stavební část projektu na obnovu kláštera Kladruby u Stříbra. Cílem projektu Života v řádu je obnova části exteriérů a interiérů nového a starého konventu, která přinese dvě nové prohlídkové trasy a zpřístupní dosud uzavřené části areálu. Obnova barokního areálu, která bude stát přes 146 milionů korun, bude financována z větší části z evropské dotace i ze státních prostředků, řekl dnes ČTK ředitel jihočeského národního památkového ústavu (NPÚ) Petr Pavelec.


"Klášter bude připomínat život v řádu, jak zde mniši žili, částečně duchovním životem, ale zabývali se také různými praktickými činnostmi. Tomu se například bude věnovat prostor, který se nazývá fraterie, kde se mniši věnovali knižní vazbě, zpracování bylin a toho, co vypěstovali na svých zahradách, nebo uměleckým činnostem," řekl Pavelec.

Součástí první prohlídky bude prostor rajského dvora starého konventu s klášterní zahradou. Druhý okruh představí muzejní expozici zaměřenou na působení knížecího rodu Windischgrätzů v Kladrubech.

Rekonstrukce potrvá dva roky a dokončena by měla být v zimě 2022. Nová část areálu by tak měla být veřejnosti přístupná od jara roku 2023. Zdárnému dokončení projektu dnes požehnal generální vikář Biskupství plzeňského Jakub Holík.

Restaurováno bude více než 175 uměleckých předmětů z depozitáře kláštera a obnoví se přes 300 metrů ambitových chodeb. V areálu vznikne také nový prostor pro výstavy a konference i odpočinkové zóny pro návštěvníky. V budovách bude vybudována nová elektroinstalace, vodovod a kanalizace. V rámci projektu bude na rajský dvůr vysázeno 84 druhů rostlin a 540 růží.

Bývalý benediktinský klášter byl založený před 900 lety. Jeho dominantou je kostel přestavěný architektem Janem Blažejem Santinim, další významnou stavbou je nový konvent od Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Klášter ročně navštíví přibližně 17.000 lidí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články