V Jablonci chtějí oživit zchátralé lázně, sloužit by měly kultuře

Vložil
ČTK
17.04.2019 08:00
Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou - V Jablonci nad Nisou chtějí oživit bývalé lázně. Secesní památka z počátku minulého století zeje už více než 20 let prázdnotou a chátrá. Nutně potřebuje rekonstrukci. V budoucnu by mohla sloužit jako prostor pro současnou kulturu a umění, který zatím ve druhém největším městě v Libereckém kraji chybí. Technický stav není dobrý a investice, které budova potřebuje, budou enormní, snahou proto je objekt oživit postupně, drobnými kroky, řekl při dnešní prohlídce lázní ČTK náměstek primátora pro rozvoj Jakub Chuchlík (Piráti).


Lázně v centru města byly postaveny v letech 1908 až 1909 podle projektu architekta Rudolfa Hemmricha, který je jako autor podepsán například i pod budovou lázní v Novém Městě pod Smrkem, navrhnul kostel v nedaleké Loučné, nebo rozhledny na Černé Sudnici, Bramberku a v Proseči. Lázně byly jednou z prvních větších budov, jejichž výstavbu město financovalo. Jejich podobu ale výrazně poznamenaly necitlivé úpravy v 60. letech minulého století, kdy budova přišla o venkovní štukovou výzdobu. Mnohé původní prvky jako okna, dveře či dlažby se ale zachovaly.

"Existovalo několik pokusů o znovuoživení lázní. Z pozice města asi nejvýraznějším byl záměr vytvoření knihovny, to bylo před deseti lety," řekl Chuchlík. Ze záměru ale sešlo a od té doby byl objekt bez využití až do roku 2015, kdy se město dohodlo na pronájmu se spolkem ArtproProstor. Ten tam zhruba dva roky pořádal koncerty a další akce. Vše skončilo, když do objektu začalo zatékat. "Při opravě se ukázalo, že zavěšení klenby není v pořádku a statik zakázal vstup do objektu," doplnila Anna Strnadová ze spolku ArtproProstor.

Podle Chuchlíka si město nechalo zpracovat nový posudek, podle něhož stav není tak špatný, jak se původně myslelo. Větším problémem jsou dřevokazné houby a trhliny. Na lázně má letos radnice v rozpočtu necelý milion korun. "Původně byly ty peníze zamýšlené na přípravu koncepčních dokumentů, ale pokud zjistíme naléhavost těch stavebních závad, tak to budeme muset investovat do sanací," řekl. O využití budovy se podle něj bude ještě diskutovat. "Lázně tam ale už nikdy nebudou, především s ohledem na provozní náklady," dodal primátorův náměstek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články