V H. Králové začala demolice první cyklověže, odbavila tisíce kol

Vložil
ČTK
04.11.2019 16:40
Hradec Králové

Hradec Králové - Na Riegrově náměstí u hlavního vlakového nádraží v Hradci Králové začala demolice cyklověže. Práce jsou naplánované přibližně na měsíc, řekl dnes ČTK Rudolf Bernart z firmy Systematica, která cyklověže staví. Hradec Králové je prvním městem v ČR, kde v roce 2013 parkovací prosklená věž pro kola začala fungovat a také první, kde zmizí. Od loňského června byla kvůli sporu města s výrobcem mimo provoz.


"Začínají se sundávat skla. Příští týden začneme demontovat ocelovou konstrukci. Pak se budeme prát se základem, abychom to tam uvedli do původního stavu," řekl ČTK Bernart. Část rozebrané věže půjde do šrotu, zbytek skončí ve skladu. "Vývoj za tu dobu postoupil," řekl ČTK Bernart.

Věž, která vznikla před hotelem Černigov na dvou pozemcích, na městském a na pozemku majitele hotelu, si za dobu fungování získala značnou oblibu. Za pět let podle výrobce využilo věž téměř 150.000 lidí a v průměru byla využitá z více než 70 procent. Za současnou situaci podle Bernarta může město. Osmiboký tubus ze skla a oceli, který nabízel místo pro více než 110 kol, musel pryč kvůli plánované demolici hotelu.

"Byli jsme domluveni s městem, že za dobu provozu věže najde náhradní umístění a někam ji přesune. To se ale nestalo," řekl ČTK Bernart. Podle něj se ani po volbách situace nezměnila. "Ani od nového vedení (radnice) nevidím snahu problém řešit," dodal.

Radnice to odmítá. Podle zástupců města nebylo možné pro její umístění u vlakového nádraží nalézt vhodné pozemky. "Důvody nebyly na straně města. Město v roce 2017 přijalo usnesení o odkupu cyklověže, ale za podmínky, že vlastník věže, společnost Systematica, doloží takový právní vztah k pozemkům, které provoz zařízení dále umožní, což se nestalo," uvedl dnes primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Zatímco město s využitím vlastních pozemků pro účely provozu cyklověže souhlasilo, majiteli cyklověže skončila smlouva o výpůjčce s majitelem hotelu. Pozemek majitele hotelu bylo možné pro účely cyklověže využívat do konce března, uvedla v prohlášení radnice.

V Hradci mohou lidé od roku 2015 využívat také cyklověž se 118 místy pro kola na Brněnské třídě u obchodního centra. Další v Královéhradeckém kraji začala v létě fungovat v Trutnově a připravuje se výstavba další v Jaroměři v prostorech nového autobusového nádraží u vlakové stanice. Podle Bernarta funguje v ČR přibližně 15 parkovacích věží pro kola a dalších osm se připravuje.
0 komentářů
přidat komentář

Související články