V Dolních Studénkách začala rekonstrukce zámku Třemešek

Zdroj
Alena Horáková
Vložil
ČTK
14.09.2018 15:30
Praha

Dolní Studénky - V Dolních Studénkách na Šumpersku začala tento týden dlouho plánovaná rekonstrukce bývalého zámku Třemešek, jež bude stát zhruba 50 milionů korun. Objekt, který je v majetku obce, poničil na začátku července rozsáhlý požár. Plánovaná oprava se podle starosty Radima Sršně musela nakonec odložit pouze o měsíc. V objektu má vzniknout komunitní centrum s největším mateřským centrem v regionu i sociální bydlení. Požár způsobil škodu přes 2,5 milionu korun. Příčinu vyšetřovatelé stále zjišťují.


"Rekonstrukce již začala, v pondělí bylo předáno staveniště. Práce, které řeší důsledky požáru, jsou součástí velké rekonstrukce. Naštěstí nakonec to zdržení v důsledku požáru bylo zhruba měsíc. Jsme rádi, měli jsme obavu, že to bude daleko významnější," řekl dnes ČTK starosta obce Radim Sršeň. "Zámeček má několikasetletou historii. Sami jsme byli smutni z toho, že poslední roky chátral. Rekonstrukce má být nejen záchranou tohoto krásného objektu, který je dominantou obce, ale zároveň i možností pro jeho využití," doplnil starosta.

Obec získala na přestavbu zámku na komunitní centrum evropské dotace. Podle starosty polovinu centra budou využívat matky s dětmi, druhá bude sloužit sociálním účelům. Budou zde místnosti pro ambulantní sociální služby, komunitní prostor pro setkávání obyvatel místní části Třemešek, ale i sociální byty určené zdejším občanům v případě nouze.

Bývalý zámek zasáhl požár na začátku července, oheň poničil asi polovinu střechy. Škodu původně hasiči odhadovali na 1,5 milionu korun, podle starosty je nakonec vyšší. "Škoda byla nakonec soudním znalcem vyčíslena na 2,3 milionu korun bez DPH, takže je vyšší téměř o milion korun, než se očekávalo," doplnil starosta obce.

Dvoupatrový objekt je památkou renesanční architektury z roku 1587, který byl přestavěn v letech 1857 až 1863. Zámek získala obec od Olomouckého kraje zhruba před osmi lety za symbolickou korunu s tím, že objekt zrekonstruuje pro sociální účely. Objekt dosud sloužil jako sociální ubytovna, provozovateli skončil nájem na konci června.

Příčiny požáru se podle mluvčí hasičů Vladimíry Hacsikové stále vyšetřují, čeká se na expertizy. Policisté požár vyšetřují jako poškození cizí věci. Požár podle policie vznikl v jednom z pokojů v podkroví, odkud se následně rozšířil a zachvátil část střechy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články