V Česku je přes 11.000 brownfieldů o rozloze přes 38.000 hektarů

Vložil
ČTK
26.01.2017 08:00
Praha

Praha - V Česku je v současnosti přes 11.000 brownfieldů, tedy nevyužitých ploch. Největší podíl připadá na bývalé průmyslové areály. Jejich rozloha je přes 38.000 hektarů, což je zhruba třikrát více než má Plzeň. Vyplývá to z odhadů agentury Czech Invest ve spolupráci s projektem Česko v datech.

Brownfieldy podle projektu na jedné straně vytvářejí pro investory příležitost nastartovat nové aktivity, na straně druhé často představují ekologickou zátěž, jejíž odstranění si vyžádá vysoké investice. V Praze patří mezi největší brownfieldy například Bubny-Zátory nebo nákladová nádraží na Žižkově či na Smíchově. V Brně může být příkladem areál bývalé Zbrojovky.

Téměř polovinu všech brownfieldů v Česku tvoří podle Czech Investu bývalé průmyslové objekty. Následují areály dříve využívané pro zemědělství nebo občanskou vybavenost. Nejmenší zastoupení mají v databázi objekty sloužící původně cestovnímu ruchu, těžbě surovin nebo dopravě.

"Jednu zajímavost můžeme uvést například v souvislosti s Prahou. Odhaduje se, že rozloha takzvaných rozvojových a transformačních území a brownfieldů by v našem hlavním městě stačila na výstavbu bytů, občanské vybavenosti a nezbytné infrastruktury pro minimálně sto tisíc obyvatel," uvedl expert oddělení nemovitostí v poradenské společnosti Deloitte Michal Melč. Podle některých developerů je tento počet ještě výrazně vyšší.

Podle průzkumu společností CEEC Research a KPMG ČR mezi 40 tuzemskými developery výstavba na brownfieldech zdraží projekt v průměru o 17 procent. K největším nevýhodám podle nich patří ekologická zátěž, větší vzdálenost od dálnic a časté umístění v zastavěné části obce.
0 komentářů
přidat komentář

Související články