V Čelákovicích letos začnou s opravami tvrze, kde sídlí městské muzeum

Vložil
ČTK
06.01.2023 07:20
Čelákovice

Čelákovice - V Čelákovicích u Prahy letos začnou s opravou budovy městského muzea, které sídlí v památkově chráněné tvrzi. Rekonstrukci nechá město provést ve dvou etapách. V první z nich se opraví dvorní trakt, ve druhé hlavní budova. Vedení muzea předpokládá, že po stavebních úpravách instaluje novou expozici. Celkové náklady budou 35 milionů korun, z toho 20 milionů by měly pokrýt dotace, řekl ČTK starosta města Josef Pátek (ODS).


"Rekonstrukce dvorního traktu je před soutěží, podáváme žádost o dotaci a předpokládáme zahájení a dokončení ještě letos," řekl Pátek. Opravit se má nádvorní objekt s výstavní síní a depozitářem, přibude nové bezbariérové sociální zařízení. Ještě letos chce město rovněž začít s výběrem firmy, která příští rok provede další část prací v hlavní budově

"Akce se připravuje už delší dobu, čekalo se ale na vhodné dotace. Například rozvody, zejména elektroinstalace, topení a vodovod, už jsou nevyhovující, na rekonstrukci pak chceme navázat s novou expozicí, ta současná je zhruba 40 let stará," řekl ČTK zástupce ředitele muzea Pavel Snítilý. Součástí prací bude přesun sálu, který slouží k pořádání kulturních akcí, do bezbariérových prostor.

Čelákovické městské muzeum spravuje mimo jiné rozsáhlou archeologickou sbírku, která je jednou z nejpočetnějších v Česku, zahrnuje přes 320.000 kusů. "Muzeum mělo rozsáhlou sbírkovou oblast, ze které získávalo archeologické nálezy, podstatná část jsou zlomky keramiky, ale máme také artefakty minimálně středoevropského významu, například honosný raně středověký meč z Lázní Toušeně nebo část keramické obličejové masky z doby bronzové," řekl Snítilý. Část vzácných nálezů má být podle něj součástí nové expozice.

Čelákovice plánují v letošním rozpočtu výdaje 632 milionů korun. Pokračovat chtějí například i v rekonstrukci historické budovy radnice, obnovou má projít vstupní chodba a historické schodiště.
0 komentářů
přidat komentář