V budově lázní v Zábrdovicích má vzniknout rehabilitační centrum a muzeum Fuchse

Vložil
ČTK
20.12.2021 15:35
Brno

Zábrdovice

Bohuslav Fuchs


Brno – Vedení Brna si nechalo zpracovat technickou studii využití budovy tak- zvaných Zimních lázní v městské části Zábrdovice. Zvažuje, že by v zanedbané a momentálně uzavřené budově zřídilo rehabilitační centrum i malé muzeum architekta Bohuslava Fuchse, který podobu lázní navrhl.


"Nechali jsme si zpracovat technickou studii a návrh na využití památkově chráněné budovy, která je označována jako Zimní lázně. Jedná se o hodnotnou stavbu vybudovanou na přelomu dvacátých a třicátých let podle návrhu významného brněnského architekta Bohuslava Fuchse. Objekt má rehabilitačně-wellnessový charakter, proto bychom sem chtěli přesunout rehabilitační centrum z polikliniky Zahradníkova, což by umožnilo i výrazné rozšíření stávajících služeb," uvedl náměstek primátorky Petr Hladík.

Do budovy by se po rekonstrukci mohla přestěhovat z polikliniky Bílý dům i dětská rehabilitace, v budově by mohlo vzniknout i muzeum architekta Fuchce, který zatím v Brně, jehož podobu významně ovlivnil, nemá žádnou stálou expozici.

"V příštím roce plánuje vedení města vypracovat podrobné studie a vypracovat potřebné dokumentace pro povolení stavby. Pokud vše půjde podle plánu, stavět by se mohlo začít v roce 2024. Zahájení zkušebního provozu je plánováno na léto roku 2026. V rámci přípravy i samotné výstavby město počítá se získáním dotace," uvedl Hladík.

Budova městských lázní v Zábrdovicích byla dokončena v roce 1932 podle návrhu Bohuslava Fuchse. Ve dvoupatrové budově zimních lázní, na kterou navazuje dosud fungující letní areál koupaliště, byly parní a teplovzdušné lázně, zařízení pro vodoléčbu, bazén s teplou a studenou vodou, inhalační oddělení, sprchy pro každodenní očistu a sluneční odpočinková terasa. Všechna tato zařízení fungovala celoročně a byla zásobována léčivým bahnem a vodou z termálního pramene lázní Luhačovice. Zatímco venkovní lázně prošly v 90. letech minulého století rekonstrukcí, budova zimních lázní je ve špatném stavu a musela být uzavřena.
0 komentářů
přidat komentář