V Brně vznikne do roka socha kněze Středy, ochránce města

Zdroj
Lenka Horáková
Vložil
ČTK
07.08.2018 22:40
Brno

Brno - U kostela Nanebevzetí Panny Marie v Brně vznikne socha kněze Martina Středy, který byl významným představitelem jezuitů a ochráncem Brna v době obléhání švédskými vojsky. Cena čtyřmetrové bronzové sochy s podstavcem z betonu je kolem dvou milionů korun, řekl dnes ČTK sochař Jan Šebánek, jenž vyhrál ve veřejné výtvarné soutěži. Město v ní přijalo 27 návrhů. Socha by měla být hotová příští rok v srpnu, uvedl primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).

Socha bude na nároží ulic Jezuitské a Beethovenovy v kostele, kde Středa působil a kde je i pohřbený. "Návrh Jana Šebánka jsme zvolili díky jeho střídmosti, strohosti a silné vazbě na klasický odkaz figurálního sochařství. Bude tak tvořit určitý protipól řadě už existujících brněnských soch, které jsou pojaté spíš nekonvenčně," řekl Hladík, který byl předsedou poroty. Všech 27 návrhů v soutěži si mohou lidé prohlédnout v Urban Centru v Brně od středy do 24. srpna.

Socha bude mít podobu kněze s rukama spjatýma k modlitbě. "V soklu je zapuštěná dělová koule. Podle legendy se poslední dělová koule vystřelená švédskými vojsky zastavila páterovi Středovi u nohou, my tam tento prvek zachováváme," dodal Šebánek.

Koule zároveň symbolizuje období třicetileté války a obléhání Brna. Středa byl v době obléhání Brna švédskými vojsky rektorem jezuitské koleje a blízkým spolupracovníkem velitele brněnské obrany Jeana-Louise Raduita de Souches. Podílel se na obraně města organizováním studentů, tovaryšů a měšťanů a působil jako duchovní a morální pilíř brněnských obránců.

Socha bude součástí projektu Sochy pro Brno. Už dříve vznikla díla odkazující na Wolfganga Amadea Mozarta, Thomase Alvu Edisona nebo básníka a spisovatele Jana Skácela. V budoucnu by se soch mohli dočkat architekt Adolf Loos, královna Eliška Rejčka, gymnasta a odbojář Jan Gajdoš nebo architekt Bohuslav Fuchs.
0 komentářů
přidat komentář