V Brně-Vinohradech se chystá sportovní areál, místní jsou proti

Zdroj
Zdeněk Meitner
Vložil
ČTK
10.02.2020 22:10
Brno

Brno - Brněnská developerská společnost Properity připravuje v brněnské městské části Vinohrady stavbu rekreačního areálu, jehož základem má být lezecké centrum. Součástí má být i 94 bytů pro rekreační ubytování o velikosti 1+kk až 4+kk. Developer za tři roky příprav získal od všech dotčených orgánů kladná stanoviska, řekl ČTK jednatel firmy Jiří Maršálek. Minulý týden však rada městské části doporučila starostovi vydat nesouhlasné stanovisko, stavba se nelíbí ani opozici.


Developer již na stavební úřad doručil dokumentaci a žádost o územní rozhodnutí. Maršálek předpokládá, že pokud úřad rozhodnutí vydá, někdo z místních se odvolá.

Přestože firma chystá projekt zhruba tři roky, do veřejného prostoru se informace dostaly až na přelomu roku. Starosta Jiří Čejka (nestraník) ČTK řekl, že poprvé jej viděli radní loni v červnu. "Tehdy jsem na jednání nemohl být, ale kolegové developerovi řekli, že musí řadu věcí doplnit. Doplněnou verzi jsme dostali na přelomu roku a mohli se k ní vyjádřit," řekl Čejka.

Teprve když se se záměrem seznámila opozice a veřejnost, zvedl se silnější odpor. Plánovaný areál má stát na konci Čejkovické ulice v místech, kde jsou nyní tenisové kurty a zeleň směrem k Jedovnické ulici. Developer na svém webu uvádí, že spolu s lezeckým centrem mají vzniknout prostory pro fitness či aerobik, půjčovna sportovních potřeb a rekreační bydlení. "Spolupracovníky a odbornými garanty plánovaných sportovních aktivit jsou bývalí profesionální a reprezentační sportovci," píše se na webu.

Radním, kteří se stavbou nesouhlasí, vadí očekávané negativní dopady na životní prostředí, na dopravní situaci a celkově se obávají sníženého standardu bydlení. "Jsem na radnici 18 let a celou dobu se snažíme dělat Vinohrady zelenější. A také dlouhodobě říkáme, že nechceme žádnou další zástavbu," řekl Čejka. Vinohrady jsou sídlištěm, které má v Brně nejvyšší koncentraci paneláků s více než deseti podlažími.

Podle Maršálka developer postupuje v souladu s územním plánem a stanovisky odboru územního plánování a rozvoje. "Všechno jsme upravovali podle požadavků plánu a úředníků a dostali jsme kladné stanovisko. Stejně tak od odboru dopravy či policie, kteří jsou odborníci na dopravu. Od toho máme územní plán, aby si samospráva řekla, co na daném pozemku chce mít," řekl Maršálek. Město by podle něj mělo respektovat projekt, který s plánem není v rozporu. Uvedl, že firma se svým záměrem seznámila městskou část s předstihem a nikdy na odpor nenarazila.

Radní městské části se také obávají, že proklamované rekreační bydlení by mohlo sloužit jako dlouhodobé. Na stejný problém upozornili také opoziční lidovci. "Absurdní je tvrzení investora, že se bude jednat o rekreační ubytování. Investorovi to pomohlo k získání kladného stanoviska odboru územního plánování. Každý, kdo bydlí na sídlišti, ale ví, že je to zástěrka. U křižovatky dvou čtyřproudých silnic s výhledem na spalovnu a mezi dvě paneláková sídliště se rekreovat nepojede ani naprostý zoufalec," uvedla zastupitelka Jitka Ivičičová.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Neodpovídající popis problému
Ondrej
11.02.20 02:10
zobrazit všechny komentáře

Související články