V areálu hvězdárny ve Val. Meziříčí vznikne inovační centrum

Vložil
ČTK
22.07.2020 23:15
Valašské Meziříčí

DESIGN arcom s.r.o.: Vzdělávací, výzkumné a inovační centrum pro mládež (studie 2018)

Valašské Meziříčí (Vsetínsko) – V areálu hvězdárny ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku vznikne výzkumné, vzdělávací a inovační centrum pro mladé. Stavba nové dvoupodlažní budovy se připravuje na místě garáží, které jsou ve velmi špatném stavu. Nahradí i zastaralou provizorní ubytovnu. Náklady budou podle předběžných odhadů mezi 20 až 25 miliony korun, řekl dnes ČTK mluvčí hvězdárny Josef Beneš.


Podle ředitele hvězdárny Libora Lenži je hlavním cílem poskytnout studentům příležitost vzdělávat se, bádat a tvořit ve spolupráci s odborníky z České republiky i celé Evropy. "Nabídneme jim kvalitní technické zázemí a odpovídající ubytování namísto zastaralé ubytovny. Část prostor využijeme pro vlastní potřebu jako dílny a sklady," uvedl Lenža.

Centrum bude vybaveno 3D tiskárnami, malými obráběcími stroji, výkonným výpočetním systémem a další moderní technikou. "Chceme se zaměřit na propojení technických a technologických oborů s výzkumem vesmíru a stratosféry," uvedl Lenža.

Centrum by mělo sloužit nejen pro výzkum, ale také jako místo k pořádání seminářů, workshopů a letních astronomických táborů. Využít půjde také jako vzdělávací centrum pro studenty vysokých škol. Například Univerzita Palackého v Olomouci má na hvězdárně už nyní své školicí pracoviště, působí tam také společné spektroskopické pracoviště hvězdárny a Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR.

Aktuálně se podle Beneše pracuje na přípravě podkladů pro výběr dodavatele projektové dokumentace. Stavba výzkumného, vzdělávacího a inovačního centra by měla začít na konci příštího roku, případně začátkem roku 2022. Hlavním investorem by měl být Zlínský kraj, který je zřizovatelem hvězdárny.
0 komentářů
přidat komentář