Ústí schválilo změnu územní plánu na Střekově, kde chce developer obchod

Vložil
ČTK
07.06.2023 07:35
Ústí nad Labem


Ústí nad Labem - Ústí nad Labem schválilo pořízení změny územního plánu u krajského soudu na Střekově, kde developer plánuje výstavbu supermarketu. V případě, že úřady vydají souhlasná stanoviska s návrhem zastupitelů, nebude podmínkou výstavba bytů. Zastupitelé také souhlasili s vypuštěním podmínky zpracování územní studie. Opoziční zastupitel a architekt Jan Hrouda (PRO! Ústí) dnes ČTK řekl, že má o schválení materiálu pochybnosti. Nicméně za předpokladu, že by se změna realizovala a podmínka zpracování územní studie byla vypuštěna, developer podle odhadu zastupitele začne stavět za dva až tři roky.


Návrh na změnu územního plánu předložila v pondělí na konci zastupitelstva v bodě různé náměstkyně primátora Věra Nechybová (nez.). Kromě jiného zmínila plánovanou opravu Benešova mostu propojující Střekov s centrem města, která značně omezí dopravu. Lidem by podle ní odpadlo dojíždění do obchodu. Oprava mostu je naplánovaná na léta 2025 až 2026. Náměstkyni podpořil také radní Pavel Tošovský (nez.), jenž uvedl, že je ostuda, že má Střekov pouze jeden supermarket, zatímco jiné obvody jich mají několik. Hrouda řekl, že schválený materiál musí posoudit Úřad územního plánování. "Byl to velmi nestandardní postup schválení změny a možná se ukáže, že ani nebyl v souladu se stavební zákonem," doplnil architekt.

Výstavbu prodejny kritizoval opoziční zastupitel Martin Krsek (PRO! Ústí). Řekl, že by pro místní byla prospěšná, ale "ne za cenu znásilnění lukrativní plochy, která je jednou z nejcennějších na střekovském nábřeží". Zmínil, že vhodnější plocha pro výstavbu supermarketu je třeba u Mariánského mostu. "Máme další plochu, která by nevyžadovala kombinaci s bydlením, a to je plocha bývalého fotbalového hřiště u Mariánského mostu, kde je také možné změnou územního plánu tento prostor uvolnit pro výstavbu obchodu," dodal. Určená zastupitelka pro územně-plánovací dokumentaci Eva Fialová (ANO) řekla, že supermarket lze postavit i za současných podmínek. "Varuju, že územní studie z pohledu záplavové zóny tam nebyla dána jen tak z plezíru, a může se stát, že tam bude dál podmínkou," uvedla.

Krajský úřad na začátku měsíce zveřejnil návrh nových záplavových zón kolem Labe. Zóna zahrnuje i pozemky developera. Vyhláška vymezuje území ohrožené povodněmi ve stokilometrovém úseku řeky, v něm bude především omezena stavební činnost.

O vzniku nákupního centra v blízkosti mostu přes Labe se mluví několik let. Investor v listopadu 2019 představil veřejnosti projekt na přízemní nákupní centrum s parkovištěm. Zastupitelé tehdy uvedli, že na pozemcích může stát obchod, nad ním by však měly být byty. Lidé se k záměru výstavby prodejny vyjadřovali také v referendu, podobu obchodu schválili. Referendum tehdy nebylo závazné.
0 komentářů
přidat komentář

Související články