Ústecký kraj plánuje opravu historické vily v Ústí, budou v ní učebny knihovny

Vložil
ČTK
29.06.2022 18:20
Ústí nad Labem

Ústí nad Labem – Ústecký kraj plá- nuje opravu historické Kindlovy vily v Ústí nad Labem. Objekt spravuje Severočeská vědecká knihovna, která v něm chce zřídit multikulturní centrum, učebny na virtuální realitu, využívat jí bude také pro výuku jazyků a prestěhuje se sem centrum digitalizace pro Ústecký kraj. Rekon- strukce navazuje na dokončené práce v rámci první etapy projektu Evropská knihovna. Záměr schválili krajští zastupitelé.


Dům v prudkém svahu z roku 1925 od architekta Karla Kindla je suterénem propojen s novým depozitářem, který knihovna otevřela letos v únoru. Právě v suterénu jsou umístěny zdroje energie pro vilu i její novou přístavbu. "Historická budova je v havarijním stavu. Protože je funkčně propojena s depozitářem, je její oprava nutná," řekla dnes ČTK ředitelka knihovny Jana Linhartová.

Náklady na opravy se odhadují na 61 milionů korun. "Prověříme teď možnost zapojení dotačních titulů, abychom nemuseli platit investici z vlastních prostředků," řekl ČTK radní Tomáš Rieger (ODS). Na rekonstrukci už má knihovna platné stavební povolení. "Projekt na opravu byl deset let starý, takže jsme ho aktualizovali a můžeme se pustit do práce. Věříme, že se vhodná dotace najde," uvedla ředitelka.

Předmětem úprav je kompletní výměna vnitřních instalací, fasády, oken a střešní krytiny včetně statické úpravy krovu, vestavba výtahu do schodišťového prostoru, odvodnění a izolace objektu. Součástí realizace jsou veškeré úpravy povrchů, výměna podlahových krytin a repase vnitřních dveří.

Rozsáhlá stavba není památkově chráněná. "Nicméně spolupracujeme s Martinem Krskem z ústeckého muzea, který se historii vily zabýval. Chceme vytvořit prostor, který bude reflektovat historii a zároveň bude moderní," uvedla ředitelka. V přízemí bude oddělení cizojazyčné literatury s americkou knihovnou, v suterénu bude trezor pro vzácné tisky a celá digitalizační jednotka, která je nyní v jiných prostorech Ústeckého kraje. Veřejnosti bude k dispozici také velký multifunkční sál a moderní klubovny.

> Vila Kind (usti-aussig.net)
0 komentářů
přidat komentář