Urbanistický projekt 2024 vyhrála proměna ulic Bohumínská a Frýdecká v Ostravě

Vložil
ČTK
25.06.2024 18:40
Praha


Praha - Cenu Urbanistický projekt roku 2024 vyhrála územní studie proměny ulic Bohumínská a Frýdecká v Ostravě. Na slavnostním vyhlášení výsledků to dnes večer oznámili zástupci Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství (Nadace ABF), která předávání cen organizuje desátým rokem. Autorem studie je architektonická společnost AFRY CZ a cílem projektu byla přeměna ulic do funkční městské třídy. Celkem bylo do soutěže přihlášeno 15 projektů, z toho sedm z Prahy. Organizátoři také předali pět speciálních cen.


Cílem návrhu bylo podle projektantů vytvořit udržitelný koncept, který Ostravě pomůže zůstat rostoucím městem. Propojit by měl místa okolo řeky Ostravice. Ulice by také neměly vytvářet bariéry mezi chodci, cyklisty a řidiči. "Provázání Moravské a Slezské Ostravy přes řeku Ostravici a umožnění transformace částečně zaniklé Slezské Ostravy chápeme jako hlavní cíl tohoto projektu. Dnes na Slezské Ostravě vnímáme vysoký potenciál pro kvalitní moderní bydlení i volnočasové aktivity,“ uvedli architekti v tištěném katalogu k 10. ročníku soutěžní přehlídky.

Nominovány na titul Urbanistický projekt roku 2024 byly dále také například Rohan City v pražském Karlíně a Smíchov City v Praze 5, které staví developer Sekyra Group. Dále byly nominovány také projekt Papírák 2030 v Liberci a územní studie Jihlava Buková.

Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, nebo také Nadace ABF, vznikla v roce 1990 na základě podnětu Mezinárodní unie stavebních středisek, která má přidružený statut k OSN jako doporučená forma rozvinutí Českého centra stavebních informací. Za cíl si nadace dává například rozvoj architektury, stavitelství a urbanismu a estetickou, technickou, ekonomickou, zdravotní a sociální kvalitu výstavby. Od roku 1992 pořádá také soutěž Stavba roku. Firma ABF vznikla v roce 1995 a je jednou ze společností podnikatele Pavla Sehnala. Ta kromě jiného například v pražských Letňanech provozuje areál PVA Expo.
0 komentářů
přidat komentář