Úřady v případě zbourané vily v Brně dostatečně nespolupracovaly na její ochraně

Vložil
ČTK
05.02.2024 18:00
Brno

Staré Brno


Brno – Úřady v případě zbourané historické vily v Brně podle zjištění veřejného ochránce práv Stanislava Křečka dostatečně nespolupracovaly na její ochraně a záchraně. Přijaly ale opatření uložená ombudsmanem, aby se to neopakovalo. Veřejný ochránce práv o tom dnes informoval na svém webu.


Ombudsman prověřoval okolnosti zbourání neorenesanční vily v brněnské ulici Hlinky, kterou majitel nechal zdemolovat na jaře 2022. Podle ombudsmana už dříve, v době, kdy ministerstvo kultury jednalo o jejím zapsání na seznam památek, majitel odstranil štukovou výzdobu i střechu a zboural historickou verandu. Stavební úřad městské části majiteli ale postupné rozebírání podle ombudsmana nevytkl. Naopak zhodnotil práce na vile jako udržovací a postačilo mu jejich oznámení. Nadto se úřad podle ombudsmana neohradil ani vůči tomu, že samotnou demolici vily stavebník oznámil podle nevhodného ustanovení zákona, které se vztahuje pouze na živelní události nebo velké havárie. Podle zjištění ombudsmana úřad dění na stavbě ani dostatečně nekontroloval. "Přestože stavební úřad měl indicie, že chce stavebník historicky cenný dům zbourat, ponechal vilu téměř rok bez jakéhokoliv dozoru," uvedl Křeček.

Stavební úřad městské části Brno-střed nyní podle Křečka sdělil, že v duchu opatření navržených ombudsmanem bude napříště ministerstvo kultury vždy informovat o všech zamýšlených zásazích do staveb, u kterých je v procesu řízení o jejich prohlášení za kulturní památku. Zároveň vedení úřadu poučilo úředníky, jaké práce mohou považovat za udržovací a stačí je pouze oznámit, a na jaké zásahy potřebuje stavebník povolení.

Podobně stavební odbor magistrátu ombudsmanovi oznámil, že bude důsledný při dohledu nad postupy podřízených úřadů. Nemělo by se tedy pode Křečka už opakovat to, co se stalo v případě vily v ulici Hlinky. Tehdy magistrát sice vytkl stavebnímu úřadu městské části nečinnost nebo nesprávné hodnocení udržovacích prací, pak ale neověřil, zda úřad své chyby napravil.

"Potěšující je informace ministra kultury, že bude s ministerstvem pro místní rozvoj jednat o pravidlech takzvaného institutu předběžné ochrany staveb. Jde o zvláštní režim u historicky cenných staveb, u kterých teprve běží proces jejich prohlášení za kulturní památku," uvedl ombudsman.

Reakce úřadů podle Křečka ukazují, že se v šetření povedlo dosáhnout zamýšleného cíle. "Od začátku bylo jasné, že zbouraná vila a s ní spojený kus historie jsou už nenávratně pryč. Pokud ale i na základě našeho šetření teď budou úřady lépe spolupracovat a postupovat věcně správně, mohou tak pomoci zabránit poškození nebo úplnému zmizení dalších hodnotných staveb," uzavřel Křeček.
0 komentářů
přidat komentář

Související články