ÚOHS zamítl stížnost komory architektů kvůli Karolině

Vložil
ČTK
20.05.2007 00:15
Brno

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zamítl stížnost České komory architektů na postup ostravského magistrátu při developerské soutěži na zástavbu území Karolina. Podle úřadu nebyla komora oprávněna takový podnět podat, protože nemohla být dodavatelem, uchazečem nebo zájemcem o zakázku. Informoval o tom dnes server Aktuálně.cz.
    "Nemohla být tím, kterému by v důsledků domnělého porušení zákona vznikla nebo hrozí vznik škody," uvedla podle serveru v rozhodnutí místopředsedkyně antimonopolního úřadu Jindřiška Koblihová.
    Komoře architektů se nelíbilo především to, že ostravský magistrát zrušil mezinárodní architektonickou soutěž na podobu Karoliny. Od vítězného návrhu nakonec ustoupil a vyhlásil developerskou soutěž. Podle architektů se v ní radnice neřídila zákonem o veřejných zakázkách.
    "V případě, že by úřad uzavřel náš návrh v kauze Karolina bez sankce, mohl by se stát podobný nesprávný postup při zadávání veřejné zakázky modelem pro jiné zadavatele," řekla už dříve mluvčí komory Markéta Pražanová. Komora ve své stížnosti varovala i do budoucna před možným nebezpečím prosazování majetkových zájmů na úkor optimálního urbanisticko-architektonického řešení území.
    Developerskou soutěž na zástavbu území bývalé koksovny v Ostravě vyhrála nizozemská developerská společnost Multi Development. Do projektu chce investovat zhruba 15 miliard korun. Na ploše sedmkrát větší než pražské Václavské náměstí hodlá do poloviny roku 2010 postavit centrum s obchody a zábavou, kancelářské budovy, dům se dvěma stovkami bytů a prostory pro společenské i sportovní vyžití. Po dokončení má být Nová Karolina nejrozsáhlejším projektem regenerace vnitřní části města v České republice.
    V rámci projektu se také připravuje rekonstrukce historických budov ústředny a elektrocentrály, takzvaného dvojhalí, jež jako kulturní památky zůstanou v původním stavu. Uvnitř by měly vzniknout originální prostory pro koncerty nebo sportovní události i menší zákoutí vhodné například k pořádání výstav.
    Multi Development počátkem května představil architektonické návrhy první etapy přestavby území. Nyní čeká na vydání územního rozhodnutí, stavební práce by měly začít příští rok na jaře. První etapa by měla být dokončena do poloviny roku 2010, dokončení výstavby celého areálu se očekává v  roce 2016.
0 komentářů
přidat komentář

Související články